Bu haber kez okundu.

MEB Müsteşar Yrd. Sadettin SABAZ ile Röportaj
Eğitim alanında Siirt’te son yıllarda çok büyük yatırımlar yapıldı. Biliyoruz ki bunda en büyük pay sahibi olanlardan biri de sizsiniz. Bir eğitimci olarak eğitim alanında memleketiniz olan Siirt’te eğitim alanında hizmet yapmak nasıl bir duygu?  
        Evvela şunu belirtmek isterim, Siirt ve Siirtliler hizmetin en güzeline en büyüğüne layıktır. Siirt’te son yedi yılda okul türlerinin tamamı açılmıştır. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde hangi tür okullar varsa Siirt’te de bu okullar mevcuttur. En son Sanat ve Spor Lisesi, Fen Lisesi, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, İletişim Meslek Lisesi bu tür olarak açılan okullarımızdandır. Bunun yanında Siirt Merkezi ve ilçelerinde çok sayıda okul, pansiyon ve ek derslik yapılmıştır. Bunda Sayın Başbakanımızın Siirt ve Siirtlilere karşı olan büyük ilgi ve teveccühleri son derece etkili olmuştur. Gerek önceki bakanımız Doç. Dr. Sayın Hüseyin ÇELİK ve mevcut bakanımız Sayın Nimet ÇUBUKÇU Hanımefendi’nin bu yatırımlarda büyaük hizmetleri ve emekleri olmuş, Siirt’e özel bir ilgi göstermişlerdir. Bu dönemde Siirtli hayırseverlerin okul ve derslik yapımına büyük ilgileri olmuş ve birçok hayırsever işadamımız Siirt dışında olmasına rağmen Siirt’te gerek okul, gerekse öğrenci yurtlarının yapımında büyük katkı sağlamış ve Bakanlığımıza bağışta bulunmuşlardır. Ben Bakanlığımız adına hepsine minnet ve şükranlarımı bir kez daha sizin aracılığınızla ifade etmek istiyorum.
         Devlet Bakanımız Sayın Egemen BAĞIŞ, yine milletvekillerimiz Sayın Afif DEMİRKIRAN ve Sayın Yılmaz HELVACIOĞLU’nun büyük gayretleri olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

\"\"Siirt Gençliği son derece çalışkan ve zekidir. Yeter ki elinden tutan birileri olsun. Başaramayacakları hiçbir şey olamaz. Ben bölgede 22 yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptım. Bu çocukların ve gençlerin bilgi ve kabiliyetini çok iyi bilirim. Genel anlamda bölgenin kültürü ve sosyal yapısıyla yetişen çocuklarımızın müthiş bir matematik zekâsı var. Bunun eğitimciler tarafından çok iyi işlenmesi gerekir. Siirt çok köklü, güzel gelenekleri olan mükemmel bir kültüre sahiptir. Çocukların bu kültürün etkisi ile mükemmel bir gençlik olarak yetiştirilmeleri için her türlü ortam ve imkân mevcuttur. Siirt’in ekonomik ve sosyal yapısına baktığımızda gençlerin okul okumak, tahsil yapmak, iyi bir meslek sahibi olmak, bu ülkenin geleceğinde söz sahibi olmaktan başka seçenekleri ve çareleri yok gibidir. Onun için gençlerin ve çocukların mutlaka okumaları, çok çalışmaları ve iyi bir hedef belirleyerek ona doğru koşmaları kaçınılmazdır. Burada öğretmenlere ve eğitim yöneticilerine önemli görevler düşmektedir. Bu gençleri ve çocukları çok sevmelerini, bağırlarına basmalarını, aileden eksik kalmış anne, baba sevgilerini güzel öğretmenlik ruhlarıyla tamamlamaları gerekir.  
           Ben Siirt kültürü ile ilgili bir çocukluk anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben Kurtalan ilçesinde ortaokul öğrencisiydim. Babam ilçede terzilik yapıyordu. 1966-1967 yılları idi. Singer marka dikiş makinemiz bozulmuştu. Babam bana sabah erkenden; “Dikiş makinemizi Siirt’te, Singer Bayii Cemil ERTEKİN’e götür, tamir ettir gel.” dedi. Sabah erkenden kamyonun arkasına binerek Siirt’e götürdüm. Singer Bayii Cemil ERTEKİN’in dükkânını buldum. Biraz sonra Cemil ERTEKİN Bey geldi. Şu anda yaşıyorsa Allah uzun ömür versin, vefat etmişse Allah rahmet etsin, diyorum. Çünkü şu anki durumunu tam bilemiyorum. Cemil ERTEKİN Bey fötr şapkalı, kravatlı, gösterişli bir bey idi. Masasına oturdu. Gazeteyi aldı. 15-20 dakika gazetesini okuduktan sonra Bismillah deyip işe başladı. İşte Siirt böyle bir kültürden geliyor. Bu kültür bana göre halen vardır ve dimdik ayaktadır. Bu güzel kültür ve geleneklerimizin yaşatılmasında Siirt Mücadele Gazetesinin Sahibi ve Başyazarı Sayın Cumhur KILIÇÇIOĞLU’nun güzel gayret ve çabalarını burada minnetle yâd etmeden geçemeyeceğim. Katkılarından dolayı bir Siirtli olarak kendilerine teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.   
 
\"\"İlimize eğitim alanında yaptığınız katkılar daha da devam edecek mi? Ne tür çalışmalar düşünüyorsunuz?  
       Allah bize imkân ve fırsat verdikçe Siirt eğitimine yapabileceğimiz katkılar devam edecektir. Bu süreçte Siirt’teki okullara bina ve derslik dışında özellikle donatım malzemesi konusunda Bakanlık olarak desteklerimiz oldu. Özellikle yatılı ve pansiyonlu okulların donatım ihtiyacı konusunda önemli gayretlerimiz oldu. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecektir.   2009 yılında yatırım programına alınan Siirt Ticaret Meslek Lisesi ile Kurtalan Halk Eğitim Merkezi binalarının inşaatının başlatılması konusunda çalışmalarımız olacaktır. Pervari’de yapımı devam eden pansiyonlu lise binasının tamamlanması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Kurtalan Öğretmenevin inşaatının tamamlanması için gerekli gayret sarf edilecektir.   İki milletvekilimizin destekleri ile ilk etapta Baykan’a bir öğrenci yurdu, Siirt Merkez ve Kurtalan’a birer öğrenci yurdu, Eruh Bağgöze’ye bir Çok Programlı Lise binası, Siirt Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi için çok amaçlı konser salonu yapımı ve programa alınması için gerekli gayret sarf edilecektir.   Siirt’te kız öğrencilerin okullaşması konusunda ciddi bir hamleye ihtiyaç vardır. Bu konuda Valimiz Sayın Necati ŞENTÜRK Beyefendi’nin çok ciddi gayretleri var. Özellikle köylerden, kırsal kesimden gelen kız çocukların il ve ilçe merkezlerindeki ortaöğretim kurumlarında okutulması için tedbirlerin alınması gerekir. Onun için kız öğrenci yurtlarının yaygınlaştırılmasına ihtiyaç vardır. Bu konudaki himmet ve desteklerinden dolayı Sayın Valimize teşekkürü bir borç biliyorum.              

Siirt Lisesi’nin “Anadolu” statüsüne kavuşmasında çok büyük emekleriniz oldu. Zaten Sayın Helvacıoğlu da bunu dile getirdi. Siirt Lisesi’nin bu statüye kavuşma sürecini anlatır mısınız?  
        Malumlarınız olduğu üzere 6 ay kadar önce Selami Değer Lisesi’ni de Anadolu Lisesine çevirdiğimiz için Siirt Lisesi’ni de çevirirsek merkezde genel lise ihtiyacı olacağı düşüncesiyle ilk başta Bakanlık olarak konuya sıcak bakmadık. Ancak Siirt Lisesi bunu her yönüyle hak ediyordu. Geçmişinde başarısıyla bunu kanıtlamış bir lise. Ben Siirtliler.Net’i günlük olarak takip eden biriyim. Siirtliler.Net müthiş bir kampanya başlattı. Bu çok etkili oldu. Milletvekillerimiz Sayın Yılmaz HELVACIOĞLU ve Sayın Afif DEMİRKIRAN’ın bu konuda takipleri oldu. Bu arada tedbir olarak Siirt merkezde boşalan bir ilköğretim okulunda genel lise açtık. Siirtli hemşerilerimizin sesine kulak vererek Siirt Lisesi’ne Anadolu Lisesi statüsü verdik.   Burada Siirt Lisesi mezunlarından ve tabandan gelen seslere kulak vererek onayımızda isminin Siirt Lisesi olarak devam etmesini sağladık. Bu şekilde İstanbul’daki üç tarihi lise ile Ankara Atatürk Lisesi gibi okullar dışında bir de Siirt Lisesi’ne bu ayrıcalığı tanıdık.   Tabii başta Siirtliler.Net olmak üzere bütün hemşerilerimizin, Siirt Lisesi mezunlarının bu konuya gösterdiği ilgi bizleri oldukça sevindirdi ve memnun etti. Hatta Siirt Lisesi Ekim 2009’da perde pilavlı bir buluşma günü tertip etti. Bu güzel bir jestti. Herkesin ilgisine ve katkılarına teşekkür ediyorum. Burada önemli olan Siirtli hemşerilerimizin sevinci ve mutluluğudur. Anadolu Lisesi programı ile okulda daha kaliteli bir eğitim verilecek bu da gençlerimizin üniversite başarısını olumlu yönde etkileyecektir.  

Siirt Lisesi, köklü tarihi ve başarılı geçmişiyle sizlerin de katkısıyla hak ettiği statüye kavuştu. Gördüğümüz kadarıyla Siirt Lisesi’nin adına yakışır güzellikte ve modern eğitimin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir binaya ihtiyacı vardır. Bu konuda ne tür destekleriniz olabilir?
 
       Siirt Lisesi gerçekten köklü ve tarihi bir lisedir. Her alanda; iş dünyası, siyaset, bilim, bürokraside sayısız insan yetiştirmiş ve en önemlisi mezunlarının tamamında unutulmaz izler bırakmıştır. Batman ve Şırnak il olarak ayrılmadan önce bölgenin tek lisesi durumunda idi. Bu yöndeki önemli hatıraları zaman zaman Siirt Lisesi mezunlarından Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Salih YILDIRIM Beyefendi’den çeşitli sohbetlerde dinleme imkânım oldu. Şırnak’tan gelip çok zor şartlarda Siirt’te ev tuttuklarını, mangal közünde ısınıp üzerlerine yorgan örterek gaz lambası ışığında sabahlara kadar nasıl ders çalıştıklarını dinlerken bugün geldikleri noktayı ne kadar fazlasıyla hak ettiklerini düşünmemek elde değil.
Tabii\"\" ki Siirt Lisesi binası gerçekten çok eski, yıpranmış ve yorulmuş bir bina. Modern bir binaya kavuşturulması, tüm hemşerilerimin olduğu gibi benimde en büyük arzum.   Ancak ilin önceliklerini sıraladığımız zaman halen okul ve yurt binası bekleyen çok sayıda ilçemiz ve beldemiz vardır. Ben yeni bir bina için gerekli alt yapı çalışması yapıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yapılması gereken çalışmada memnuniyetle yer alırım. Bakanlık bütçesi ile yapım biraz zaman alabilir. Bu konuda değerli hemşerilerimizin, hayırseverlerimizin katkılarına başvurulabilir. Bakanlık olarak bu çalışma desteklenebilir. Ben her konuda bu işin içinde ve yanında olmaktan büyük bir şeref duyarım. Şimdiden hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum.  

Belki eğitim camiası dışındaki vatandaşlarımız bilmiyorlardır. Siirt’in ÖSS’de birçok basamak atlaması tesadüf değildir. Biz biliyoruz ki sizlerin bu başarıdaki katkınız asla yadsınamaz. Eğitim anlamında sözü geçen biri olarak Siirt’i ÖSS’de ülke genelinde nerede görürseniz bu sizi mutlu eder?
 
        Eğitimin başarısında altyapının önemi çok büyüktür. Bina, laboratuar, bilgi teknolojisi sınıfları, spor salonları, ders araç gereçleri, internet gibi unsurların eğitime etkisi büyüktür. Biz, ÖSS’de Siirt’in durduğu yeri daha yukarılarda görmek isteriz. Siirt ÖSS 2008’de 74. sırada iken, 2009’da 58. sıraya yükselmiştir. Bir yılda 17 basamak yükselme kaydetmiştir. Bu bariz ve önemli çıkışı Türkiye’de hiçbir ilde görmek mümkün değildir. Sosyal ve ekonomik yönden benzer illerin tamamına fark atmıştır. Burada Valimiz Sayın Necati ŞENTÜRK’ün 2500 öğrenciyi dershaneye gönderme konusundaki katkılarını unutmamak gerekir. Şunu unutmayalım, Siirt İl Milli Eğitimi’nde ve Siirt Lisesi’nde iyi bir yönetici kadrosu var. Arkadaşlarımızın tamamı iyi niyetli, gayretli ve Siirt için iyi şeyler yapma gayreti içerisindedirler. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak kendilerine eğitimin altyapısı konusunda gerekli desteği vereceğiz. İnşallah bu yıl çok daha iyi bir noktaya gelebileceğimizi ümit ediyorum.  

\"\"Siirt’te eğitim alanında yapılacak her şeye destek oluyorsunuz, eğitim camiası ve Siirt Halkı bu konuda sizlerden çok memnun. Her konuda elinizden geldiğince destek olmaya çalışıyorsunuz ve bu yüzden de çok seviliyorsunuz. Bu memnuniyetin ve sevginin sırrı nedir?  
       Ben gerçekten Siirt’i ve Siirtlileri çok seviyorum. Siirtli olmaktan her zaman gurur duydum. Siirtliler her şeyin en güzeline layıktırlar. Ben de bütün Siirtli hemşerilerimle gurur duyuyorum. Bu memnuniyetin sırrı karşılıklı sevgidir. Makam ve gönül kapım her zaman küçük, büyük, köylü, şehirli tüm hemşerilerime sonuna kadar açıktır.  

Son olarak neler söylemek istersiniz?
 
       Son olarak bana bu fırsatı veren Asil Çınar dergisine çok teşekkür ederim. Sizlere başarılar diliyorum. Tabii büyük bir teşekkürüm de Siirt Lisesi mezunlarından Sayın Fecri BARLIK Beyefendi’ye. Kendileri bir gönül elçisi gibi Siirt’in sorunlarını takip eder ve çözümü için çalışır. Bizi her aradığında toplumsal bir hizmetin yerine getirilmesini takip eder. Ben ve özel kalemimdeki görevliler Fecri BARLIK’ın tüm teklif ve çalışmalarında mutlaka yanında olmaya gayret ederiz. Fecri Bey’e bu değerli çalışmalarında başarılar diliyor, herkesi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.    

Röportaj: Fecri BARLIK –Asil Çınar Siirt Lisesi Dergisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turhan 8 yıl önce

Gerçektende çok güzel bir röportaj olmuş. Sadettin Bey'e ilimizde eğitim alanında yaptığı güzel çalışmalardan dolayı kendisini kutlarım.

banner359

banner362