İslamın sadece Allah ile kul arasındaki bağları kuvvetlendiren yani sadece ahiret hayatının saadetini hedefleyen bir değil; aynı zamanda bir dünya nizamı ve dünya hayatının da mutluluğunu hedefleyen bir din olduğunu gösteren en güzel örneklerden birisi de Ramazan ayında Müslümanlara vacip kılınan sadaka-ı fıtır’dır.

Sadaka-ı fıtır (Fıtır sadakası) Hanefi mezhebinde: Ramazan’ı şerif’in sonuna yetişen ve asıl ihtiyaçlarından başka, yani sahibinin borcundan ikametgahından, evinin lüzumlu eşyasından, kendisiyle çoluk cocuğun bir aylık veya bir yıllık nafakasından başka en az nisap miktarı bir mala sahip olana vaciptir.

Nisap ise 80.18 gram atın veya 561.2 gram gümüş veya bunların karşılığı olabilecek maldır. Yalnız bu malın sadece para ve ticaret malı olması şart değildir. Bu fazla mal üzerinden 1 yıl geçmesi şart değildir. Zekata tabi olmayan süs eşyaları ile ihtiyaçtan fazla olan eşya ve mallar fıtır sadakası nisabına girerler.

Şafii mezhebinde ise sadaka-ı fıtır, Ramazan’ın sonuna (Bayram akşamına) yetişmiş bayram günü ve gecesi kendisinin ve ihtiyacını karşılamakla mükellef olduğu kimselerin normal olarak nafakaları, mesken ve elbiseleri ve sair ihtiyaçlarından başka bir şeye sahip olan kimseye vaciptir.

HANEFİ MEZHEBİNDE FİTRENİN MİKTARI NE KADARDIR?

Fitre başlıca 4 madde veya bunların değerinden verilir. Bu 4 maddenin miktarı şöyledir:

1-Buğday ve buğday unundan miktarı : 1.460 Gr.

2-Arpadan veya arpa unundan miktarı : 2.920 Gr.

3-Her türlü kuru üzümler :Miktarı : 2.920 Gr.

4-Kuru hurmadan: Miktarı :2.920 Gr.

Kişi kendi maddi durumuna göre bunlardan birisinin kendisini veya bedellerini bir fakire temlik ettirerek verebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri yüksek kurulunca bu yıl için tespit edilen en düşük ortalama sadaka-ı fıtır 7.50 (Yedi buçuk) TL’dir.

ŞAFİİ MEZHEBİNDE FİTRENİN MİKTARI NE KADARDIR?

Şafii mezhebinde fitre o yörenin en çok tüketilen gıda maddelerinde bilhassa buğday’dan verilir. Miktarı 2.250 Gram buğdaydır. Şafide bedel verilmez. Eğer bedel verilecekse bu hususta Hanefi mezhebi taklit edilerek verilecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362