banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Filistin Gazisi Metin Yardım ile Röportaj

04 Haziran 2010, 23:05
Bu röportaj 6308 kez okundu
Filistin Gazisi Metin Yardım ile Röportaj
Fecri BARLIK
banner207

Fecri Barlık: Gazze'ye gidişinizi anlatır mısınız?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Afyon-Dinar'a, Dinar'dan Isparta'ya, Isparta'dan direk olmadığı için Antalya'ya gittik. Antalya'da bir gün diğer gemilerin gelmesini bekledik. Diğer gemilerdeki gerek  bazı arızalardan olsun, gerek vaz geçen kaptanlar yüzünden olsun ve gerekse de diğer bazı nedenlerden dolayı geciktik. Çok şükür daha sonra her şey hazır olduktan sonra hareket ettik. İrlanda'dan gelenler vardı, Yunanistan'dan gelenler vardı. Yunanistan'dan gelenler hakikaten en az Türkiye'dekiler kadar cesaretliydiler.

Yaklaşık gece saat 00.00'da İsrail'in taciz uçakları görünmeye başladılar. İki de bir görünüp kayboluyorlardı. Bu sırada İsrail'in 4 büyük gemisi de çevremizden bizlere saldırmaya başladı. İsrail'in 4 tane gemisi, 6 tane yardım gemisinin çevresini sardı. İsrail gemileri, gönüllüleri taşıyan Mavi Marmara gemisine saldırınca, Yunanistan çok güzel bir şekilde devreye girdi. Yunanistan'ın çok hızlı bir gemisi, bizim geminin çevresinde daire şeklinde gidip gelmeye başladı ve dalgalar oluşturarak İsrail'in bizlere yaklaşmasını engellemeye çalıştı. Gerçekten de İsraillilerin bize yaklaşmasını engellediler. Yunanistan gemisi arıza mı yaptı ne, o anı hatırlayamıyorum; işte o sırada İsrailliler denizden ve havadan asker indirmeye indirmeye başladılar.


Biz o an her şeye hazırlıklıydık ve İsraillileri bekliyorduk. 5-6 İsrail askeri havadan indirildiği sırada, bizimkiler sopalarla müdahale ettiler ve 3 tane İsrail askerini yere yığdılar. İsrailliler çok korkak bir millet. Bizimkilerin elinde sadece sopa varken, silahlı olan İsrailliler çok korkuyordu. Bizim Güneydoğu'nun sorumlusu Ali Haydar o sırada şehit oldu. Biz Güneydoğulular ortadaydık, solumuzda Kayserililer, sağımızda da Konyalılar vardı. İsrailliler normal şekilde bizlerle baş edemeyince, silahlar ve bombalar kullanmaya başladılar. Tabi bombalar ses bombasıydı. Biz gaz bombası da bekliyorduk ama gaz bombası kullanmadılar. Tabi onlar her dakika asker indirmeye devam ediyordu.

Fecri Barlık: Bu sırada hiç korkmadınız mı?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Vallah Allah'tan inan, ben bile kendime çok şaşırdım. Kendimi çok cesaretli biri olarak bulmadığıma rağmen Allah şahittir, hiç ama hiç korkmadım. Bir ara ateş ettiler. Biz o sırada şehadet getirip dua etmeye başladık. Çünkü Bülent Abi (Bülent Yıldırım - (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı) bu gibi durumlarda sürekli dua etmemiz için bizi uyarıyordu. Hastalarımıza, yakınlarımıza dua etmemizi uyarıyordu. Bülent Abi'nin söyledikleri aklıma geldiği için hep dua ediyordum. Bülent Abi çok değerli bir insan. Bizi her zaman motive ediyordu. Bir önceki konvoyda da morallerimiz bozuk olduğu sırada Bülent Abi gelip moralimizi bir kısa konuşmayla bile düzeltebiliyordu. Hep kardeşlik vurgusu yapıyordu. Çok zor kaldığımız durumlarda bile Bülent Abi iki kelimeyle sinirleri alabilecek biridir Bülent Abi. Çok yürekli biridir Bülent Abi. Orada her şey O'nun talimatlarıyla yürüyordu.

İsrailliler kendilerina ait olmayan, uluslararası sularda gitmemize rağmen bizlere engel oldular.

Fecri Barlık: Şehit İbrahim Bilgen o sıralarda neler yapıyordu?

Filistin Gazisi Metin Yardım: İbrahim Abi, nöbet listelerinde ismini göremeyince, gidip adamlara "Niye benim ismim yok?" diyordu. Adamlar da İbrahim Abi'ye yaşıtlarının ikinci katta olduğunu belirtiyordu.  İbrahim Abi'nin görevinin ikinci katta olduğunu söylüyorlardı. "Yok, beni de nöbet listelerinde yazacaksınız" diyen İbrahim Abi'ye görevliler; "Abi senin görevin ikinci kattadır. Senin iknci katta olman lazım" diyorlardı. Bu sırada İbrahim Abi görevlilere; "Madem öyle, gelin güreş yapalım. Eğer sizi yenmesem ikinci kata, yaşlıların yanına ineceğim" diyordu. Adamlar da İbrahim Abi'yi ikna edemeyince yedek diye bir şey olmamasına rağmen kendisini yedek yazdılar.

Biz o gün tatbikata gittik. Görev dağılımını yaptık. Benim görevim ikinci uyduyu korumaktı. Biraz uzun boylu olduğum için İsraillilerin ikinci uyduyu görmesini engellemek benim görevimdi. Yanıma da korumalar verdiler. Çünkü bu uydular korunduğu takdirde 10 dakika içerisinde olup bitenler tüm dünyaya duyurulmuş oluyordu. Bize böyle denildi. Benim ki böyle bir görevdi. İbrahim Abi'nin hiç görevi yoktu. Bir benim yanımda duruyordu, bir o tarafa gidiyordu, bir diğer tarafa gidiyordu.

Saat sabah 03.30 gibi İbrahim Abi bana, namaz kılıp gelmeyeceğini, ikinci katta yatacağını söyledi. Ben de dedim sen bilirsin, senin görevin bitti. Ezan okundu; İbrahim Abi bana, namaz kılıp hemen geleceğini söyledi. Ben de "Sen bilirsin" dedim. İbrahim Abi gitti (Allah rahmet eylesin) Ali Haydar'a, namaz kılıp hemen geleceğini söyledi. Ali Haydar da "Nasıl istersen" dedi. Örneğin ben namaz için izin alsaydım, bizim Güneydoğu sorumlusu Ali Haydar; diğer arkadaşlarımıza benim namaza gittiğimi bildirir, kendilerinin beni gözetlemesini isterdi. Ama İbrahim Abi'ye "Nasıl istersen" demişti. İbrahim Abi namaza gitti ve biraz geçtikten sonra hemen geldi.

Normalde İbrahim Abi'nin namazı çok uzun sürer. Ama her nedense bu sefer namazını hemen kılıp gelmişti. Bu sırada İsrail askerlerinin saldırıları devam etmekteydi. İbrahim Abi, yumruklarıyla İsrail askerlerine karşılık veriyordu. İbrahim Abi'nin bu sırada düştüğünü gördüm. Yaralıydı, İsrail'e lanet getiriyordu.

İbrahim Abi'ye isabet eden kurşun, İsrail askerleri tarafından havadan ateş edilen kurşundu. Kulağının arkasına gelmişti. Ben de kafamdan darbe almıştım. İki kişi şehit düşmüştü; biri Ali Haydar, diğeri de bizim İbrahim Abi. Onların yanında da iki tane yaralı vardı. Kulağının arkasına gelen kurşunu tek görmüştük. Ama üç yerden kurşun almıştıi. Zaten biz de kafamızı kaldıramıyorduk. İsrail askerleri bize vuruyordu, bizi tekmeliyordu. Bir de İsrail helikopteri öyle bir dönüyordu ki pervanesinden nefes almakta güçlük çekiyorduk. Benim boğulmamamın nedeni de, benim can yeleğimin kafama gelmesiydi. O havasızlıktan boğulabilirdik.

Fecri Barlık: İbrahim Abi'nin şehit olduğu sırada siz neler yapıyordunuz?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Biz ilk başta şehit olup olmadığını bilmiyorduk. Çünkü biz yerdeydik, bakamıyorduk. İsrailliler havadan üç kere indiler. Şehit düşenleri, ağır yaralıları ve hafif yaralıları aldılar. Biz kalanları da kelepçelediler, saatlerce tuttular. Bizde genç bir çocuk Mardin adına gelmişti. Kanı yere akmıştı, pıhtılaşmıtı. Çocuk yaralıydı. Diyordu ne olur, yaralı olduğumu söyleyin. Bir doktor kardeşimiz vardı (Allah razı olsun), O'nun da eli bağlıydı. İşte o doktor onlara bu gencimizin yaralı olduğunu söylüyordu. Çünkü yabancı dil biliyordu. İsrail askerlerinin bizlere verdiği en hafif ceza, kelepçelerimizin sıkılmasıydı. 5 gün geçmesine rağmen, benim elim hala karıncalanıyor. Mosmor olmuştu benim elim. Doktor arkadaşımız da sabretmemizi, sabırlı olmamızı tembihliyordu. İsrail askerleri bazı arkadaşlarımıza ayağa kalkmalarını söylüyordu, ama arkadaşlarımız onların dilinden anlayamadıklarından dolayı ayağa kalkmıyorlardı. Böyle olunca da İsrail askerleri tekrar tekmelemeye, ceza vermeye başlıyorlardı. Doktor arkadaşımız da bizim arkadaşlara onların söylediklerini tercüme ediyordu ve İsrail askerleri, doktor arkadaşımızı da susturmaya çalışıyordu. Doktor, bizlere oldukça çok yardımcı oluyordu. İsrail askerleri senden bir şeyler istiyor, onların dilinden anlamadığından dolayı istediklerini yapmadığın için vuruyorlardı. Sırf bunun için bir şeyler istiyorlardı.

Fecri Barlık: İbrahim Abi'nin cenazesiyle ne zaman karşılaştınız?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Türkiye'den üç tane uçak gelmişti. Biri şehit düşenler için, biri yaralılar için, biri de biz yolcular için. İbrahim Abi'nin cenazesiyle İstanbul'da Adli Tıp Kurumu'nda karşılaştık. Orada biz de sağlık kontrolünden geçtik. İbrahim Abi'nin oğlu cenazeyi gördü. Diğer iki kurşunun karnına isabet ettiğini oğlu bize söyledi.

Fecri Barlık: Diyarbakır Havaalanı'na indiğinizde nelerle karşılaştınız?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Bizi karşılamaya gelen onlarca aracın dışında, Diyarbakırlılar da oradaydı. Çok güzel bir şey oldu o sırada. Şehit olan Ali Haydar'ın eşi de bizi karşılamaya gelenler ve alkışlayanlar arasındaydı.

Fecri Barlık: Siirt'ten sizi karşılamaya gelen binlerce araç vardı. Siz bu kadar bekliyor muydunuz?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Arkadaşlar bana telefonla kaç kişinin gelmesi gerektiğini sorduklarında, ben 3 araba dedim. Hatta bir dolmuş ve bir taksinin yeterli olduğunu konuştuk. Çok sayıda aracın gelmesini istemiyordum. Allah korusun konvoyda kaza olmasın diye kimsenin gelmesini istememiştim. Biz Diyarbakır'dan onlarca araba geldik. Diyarbakır'da bazı araçlar bizimle geldi. Batman'dan, Beşiri'den ve Kurtalan'dan da bizimle gelenler oldu. Bu geliş sırasında her yerden bizlere araç katılımı oluyordu. Zaten Üçyol'daki araç sayısı beni oldukça şaşırttı. Ben bu kadar hiç beklemiyordum

Fecri Barlık: Binlerce araç ve on binlerce insan sizi karşıladı. Siirt'e geldiğinizde tüm dükkanlarda sizlerin fotoğrafları asılıydı.  Bu nasıl bir duygu?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Gerçekten inanılmaz bir duygu. Bu kadar çok sayıda insanın bizi karşılaması beni heyecanlandırdı. Tabi beni heyecanlandıran benim fotoğraflarımın asılması değil, o birliktelik ve duyarlılık. Bu olaya karşı birlik içerisinde hareket etmek, beni son derece sevindirdi. Yıllarca bu mücadelenin içerisindeyim ama ilk kez böyle bir şeyi gördüm. Zaten Bülent Abi bizim yanlız olmadığımızı, arkamızda kalan herkesin dualarıyla her bizlerle olduğunu söylüyordu. Onlar olmasa, bizim de hiç bir şey yapamayacağımızı söylüyordu.

Fecri Barlık: Sizi karşılamaya gelenler ve kınama mesajı yayınlayanlar arasında her çeşit ve her görüşlü insan vardı. Bütün STK'lar, kurumlar, kısacası herkes tepkisini gösterdi. Bunun için neler söylemek istersiniz?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Evet, gerçekten her çeşit insan var. Bizim gemide de her çeşit insan vardı. Herkes duyarlı bir şekilde davrandı. Bu da çok güzel bir şey. Bu ortak hareket çok güzel.

Fecri Barlık: Peki, bu ortak hareketi yaşatan ve yaşayanlara neler söylemek istersiniz?

Filistin Gazisi Metin Yardım: En güzel şey, Allah'ın rızasıdır. Allah hepsinden razı olsun. Hepsinin Allah katında çok büyük değere sahip olduklarına inanıyorum. Bu durum gerçekten beni heyecanlandırdı. Bu heyecan, bizi daha da gayretlendiriyor. Hepsine çok teşekkür ederim. Valiliğe, STK'lara, Basına ve tüm herkese ayrı ayrı  teşekkür ziyaretinde bulunacağım.

Fecri Barlık: Tekrar Filistin'e gidilecek denilirse, siz gider misiniz?


Filistin Gazisi Metin Yardım: Allah'a yemin olsun ki, Diyarbakır'dan geldiğimde o coşkuyu gördüğüm zaman böyle bir durum olsa tekrar gideceğim dedim. Bu birlikteliği, bu coşkuyu, bu heyecanı görünce, ben arkadaşlara da dedim, böyle bir şey olursa hemen giderim.

Fecri Barlık: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Filistin Gazisi Metin Yardım: Allah razı olsun, diyorum. Gazze'den geldiğimiz zaman yüzlerce gazeteciyle karşılaştık. Hiçbiriyle konuşmak istemediğimden dolayı onları diğer arkadaşlarıma yönlendiriyordum. Nedense seninle bu röportajı yapmamız nasip oldu. Sen beni yendin.

Fecri Barlık: Allah senden de razı olsun, İbrahim Abi ve şehit olan tüm herkesin mekanı cennet olsun.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ahmet 3 yıl önce yorumlandı

   hellal sana eski dotum

  • MUSTAFA KARAMAN 7 yıl önce yorumlandı

   bizler yaradılışımızın gayesine uygun olarak yaşamak mecburiyetindeyiz.insanlıktan nasibini almayan ve terörle beslenen siyonizme karşı gereken tepkisini gösterenleri destekleyeceğiz ve onları bağrımıza basacağız.gazi diyebileceğimiz metin yardım kardeşimizden allah razı olsun ve kendilerine bu imkanı veren röportajını okuduğumuz fecri beye de teşekkür ederim.

  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV