Defter Tutan esnaflar için Matrah artırımı nedir ve faydaları…

Defter Tutma zorunluluğu bulunan Şirketler, İşletme veya Bilanço Usulüne göre defter tutan Esnaflar ile Avukat, Mühendis, Doktor, Mali Müşavir vs gibi Serbest Meslek Kazanç Defteri tutan Vergi mükellefleri 2011 ve 2015 Yıllarını baz alarak daha önce maliyeye bildirdikleri Vergi matrahlarını, Maliye Bakanlığının belirlediği usul ve esaslara göre artırmaları halin geriye yönelik olarak 2011,2012,2013,2014 ve 2015 Mali yıllarına ait defter ve belgeleri hiçbir şekilde incelemeye alınmayacaktır.

Söz konusu matrah artırımının faydasına baktığımızda; Vergi İnceleme Müfettişlerinin Ticarethanenize ait Defter ve belgeleri herhangi bir gerekçe ile incelemeye istediğinde ve bu belgeler üzerinde inceleme yaparken kayıtlarınız üzerinde bir tutarsızlık tespit etmesi halinde Sizden geriye yönelik beş yıllık tüm defter ve belgelerinizi de isteyebilecektir. Ancak; 6736 Sayılı Kanundan faydalanarak Matrah artırımı yapmış olmanız halinde geriye yönelik 2011-2015 yıllarına ait defter ve belge ibraz etme zorunluluğunuz olmayacaktır. Bu imkandan mutlaka faydalanmanızı tavsiye ederim..

Bilindiği üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanuna göre, 2011-2015 yılları arasında beyan edilen Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir/Kurumlar Stopaj Vergisi ve Katma Değer Vergisi matrah ve vergilerinin Kanunda belirtilen oranlarda/tutarlarda artırılması halinde vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.

Artırım ve yapılandırma için başvuru süreleri 25. Kasım tarihine uzatılmıştır. Görülen o ki henüz başvurmamış mükellefler epey vardır.

Matrah ve vergi artırımında bulunanların taksitlerini süresinde ödememesi, artırım hükümlerinin ihlali anlamına gelmeyecektir. Ancak, ödenmeyen vergiler, 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen oranın bir kat fazlası oranında gecikme zammı ile birlikte takip ve tahsil edilecektir.

Yani herhangi bir taksitinizi ödememeniz halinde Matrah artırımı hakkınızı kayıp etmiyorsunuz.!

Gelirler idaresinin vermiş olduğu bu cevap doğrultusunda 2011-2015 yılları arasında defterlerinin incelenmesini istemeyen mükelleflerin Matrah ve vergi arttırımı yaptırdıkları takdirde ödeyemeseler dahi defterlerinde her hangi bir vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.
Bu sebepten ötürü halen matrah arttırımı yaptırmamış olan mükellefler var ise bu fırsatı kaçırmayınız.!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362