Bu haber kez okundu.

Türk Eğitim-Sen'den Yeni Öğretim Yılı Mesajı
2012-2013 eğitim-öğretim yılının ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını dilemekteyiz.Sorunlar yumağına dönen eğitim sistemimiz bu öğretim yılına kademeli geçiş sistemine bağlı olarak sancılı bir başlangıç yapmıştır.

4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği yenilikler beraberinde birçok hata ve eksiği de ülke gündemine oturtmuştur.Bunlardan bazılarını sıralayalım:

1-Her ülkenin kendine özgü şartları vardır.Bu öğretim yılında uygulayacağımız sistem bir çok ülkenin (İngiltere, Kanada ve Finlandiya gibi) eğitim sisteminden derlenerek önümüze konulmuştur. Ancak, göz ardı edilen kendi ülkemizin şartlarıdır.

2-İlk göze çarpan eğitim-öğretime başlama yaşının 72 aydan 60 aya çekildiğidir. Artık 60 ayı dolduran herkes okullarda eğitim almaya başlayabilecek.Bunun yaratacağı en büyük sıkıntı da bilek kasları henüz gelişmemiş olan ve hazır bulunuşluluk açısından yetersiz öğrencilerin, gelmeleri hedeflenen duruma gelemeyecek olmalarıdır.Aynı zamanda sistemin uygulamaya geçileceği dönemde 1.sınıf şubelerinde 5 ve 6 yaş grubunun birlikte yer alacağını unutmamak gerekir.Bu durumun da hem öğrenci hem de öğretmenler açısından çeşitli olumsuzluklar doğuracağını hesaba katmak gerekmektedir.Ayrıca 72 aylık çocukların diğer arkadaşlarını bekleme nedeniyle çekecekleri sıkıntılar da göz ardı edilmektedir.

3-Diğer bir sorun ilkokul 1.sınıf öğrencileri ile ortaokul öğrencilerinin aynı sınıfı kullanmaları olacaktır.
Gerek ilimiz gerekse ülkemizde 1.sınıflar okulların zemin veya 1.katında (en alt katta) eğitim görmeleri esas olmalıdır. Ama ne yazık ki bu konuda da sorunlar yaşanacağı aşikardır.

4-Bir diğer nokta,daha doğrusu çelişki, okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamı içerisine alınmamasıdır.Mevcut hükümetin göreve geldiğinden beri bütün altyapı eksikliklerine rağmen (derslik ve bina sorunu,öğretmen eksiği) üzerinde en çok durduğu uygulama olan okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesinden:bu kadar aşama kaydedilmişken vazgeçmesini anlamak veya açıklamak şu anki aşamada pek mümkün değil.Öyle ki 2011 verilerine göre 71 ilde okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmiş ve bu da yapılırken okul öncesine birçok kadro istihdamı yapılmıştır.Şimdi okul öncesini zorunlu olmaktan çıkarıp, okula başlama yaşını 5’e düşürenler,ataması yapılan binlerce okul öncesi öğretmenine mevcut durumu nasıl açıklayacaklar.Bu durum ayrıca öğrencilerin eğitim-öğretime,hazırlık evresi geçirmeden başlama zorunluluğu sunuyor ki çoğu öğretmenin gözünün şimdiden korktuğunu söyleyebiliriz.

5-4+4+4 eğitim sisteminde 2.kademenin ilk yılı olan 5.sınıfların derslerine artık branş öğretmenleri girmeye başlayacak.Bu da yaklaşık olarak 50000 sınıf öğretmeninin norm fazlası durumuna düşeceğini gösteriyor.Dışarıda atama bekleyen on binlerce sınıf öğretmeni ve mezun olmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı varken yeni sistemin bu yönünün, atama bekleyen öğretmenlerin uykularını kaçıracağı aşikardır.

6- Yeni sistemde 1.kademe ve 2.kademe binalarının ayrı olması planlanmaktadır.Bunun için de Bakanın kendi verdiği rakam olan 64000 dersliğe ihtiyaç vardır.Meclis komisyonunun verdiği kanun teklifinde uygulama için 2012-2013 eğitim-öğretim yılı hedeflenmektedir.Bu da 64000 dersliğin 6 ay içinde yapımının tamamlanması gerektiği anlamına geliyor.Mevcut koşulları gerçekçi olarak değerlendirdiğimizde bunun gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu görüyoruz..

7-Diğer bir sorun bu yıl 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin haftalık ders çizelgesinden kaynaklanmaktadır. 5.sınıflar haftada 36 saat ders göreceklerdir. Bu da okullara ekstradan olmayan derslik tahsisini zorunlu hale getirecektir.

8-Yabancı dil uygulamasının 2.sınıflardan başlaması ise olumlu bir yaklaşımdır.Yalnız yabancı dil öğretimi yapılırken eski, gramere dayalı değil günlük hayata yönelik öğretim yaklaşımı izlenmelidir.

9- Demokrasi, insan hakları ve yurttaşlık dersi 4.sınfta 2 saat olarak alınacak. Dersin bu yaş grubuna konulması somut işlemsel dönemin sonuna gelmiş çocuklar açısında işkence mahiyeti taşıyacaktır. Bu ders konulmalıdır. Ama ortaokul öğrencileri için. Ayrıca Trafik Güvenliği dersi de sadece 4.sınıflara zorunlu ders olarak konulmuştur. Ülkemizde trafik bilincinin oluşturulabilmesi ve dikkat çekilmesi amaçlanıyorsa bu ders üst kademelere de zorunlu ders olarak konulmalıdır.

10-En önemli sorunlardan biri de ders programının hazırlanması noktasında ortaya çıkacaktır.İkili öğretim yapan ve haftalık ders saati sayısı farklı sınıflara nasıl bir program hazırlanacağı ise ayrı bir muammadır.

11-Diğer bir husus da müfredat konusudur. Ülkemizde müfredat Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanmaktadır. Ancak, bu müfredatın uygulayıcıları öğretmenlerin eğitim aldıkları yüksek eğitim kurumlarında farklı bir müfredat öğretimi yapılmaktadır. Yapılması gereken ivedilikle MEB ve Öğretmen yetiştiren kurumlar arasında eşgüdüm sağlanmasıdır.

12-Gerek yeni açılan okullar gerekse dönüştürülen okullara vekaleten yapılan yönetici atamalarına son verilmelidir.Alenen görülen en büyük sorunlardan biri özellikle ilköğretim okullarında görev yapan idarecilerin çoğu sınıf öğretmeni kökenliydi.Ancak, dönüştürme sonrası atama yönetmeliğinde değişiklik yapılmaması durumunda hem bu okullarda yönetici açığı ortaya çıkacak hem de bu durumdaki sınıf öğretmeni kökenli yöneticilerin, yöneticilik vasıfları son bulacaktır.Bu sonucun ortadan kaldırmanın yolu da sınıf öğretmenlerinin yan alanları olan branşa geçme olanağı sağlanması olacaktır.Bu yolla bir taşla iki kuş vurulacaktır.Yani hem il içinde oluşabilecek branş öğretmeni açığı kapatılacak hem norm fazlası sınıf öğretmenleri değerlendirilecek hem de sınıf öğretmeni olup halen yöneticilik yapan öğretmenlerin yöneticilikleri düşmemiş olacaktır.

Sonuç olarak kademeli eğitim sistemine başlamış oluyoruz. Ancak, bakanlığımızın her yeni projede olduğu gibi bu projede de uygulama sonuçlarını görmek ve test etmek amacıyla pilot uygulama yapmasını ve akabinde sisteme geçmesini daha doğru bir yaklaşım tarzı olduğunu belirtmek isteriz.

Yeni sistemin tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimiz için güzel bir başlangıç olmasını temenni ederiz.

CENGİZ ÖZBİLİCİ
TÜRK EĞİTİM SEN İL BAŞKANI

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359