Bu haber kez okundu.

Siirt'teki Makam Koltukları Kızlara Emanet
Siirt'te yönetici koltukları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 92. yıldönümü nedeniyle, miniklere devredildi. Dikkatlerden kaçmayan bir husus ise Siirt'teki yönetici koltuklarını devralan miniklerin tamamının kızlardan oluşması.

Valilik koltuğuna oturan öğrenci alel acele telefona sarılırken, Rektörlük koltuğuna oturan öğrenci ise okuluna projeksiyon makinası istedi. Siirt Belediye Başkanlığı koltuğunu devralan öğrenci ise, çevre temizliğinin dikkatlice yapılmasını ve kaldırım işgallerinin son bulmasını istedi.

VALİLİK KOLTUĞUNA FATMA NİDA TOKAR OTURDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Siirt Valisi Musa Çolak’ ın makamını temsili olarak ilköğretim, 5.sınıf öğrencisi Fatma Nida Tokar devraldı.

Valilik makamında gerçekleşen temsili programda, Fatma Nida Tokar günün anısına, Vali Musa Çolak’a çiçek takdim etti.

Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi, Fatma Nida Tokar Vali Vali Musa Çolak’ı Milli Eğitim Müdür vekili Fethi Suay, Okul müdürü Edip Tren ve bir gurup öğrenci arkadaşı ile birlikte makamında ziyaret etti. Valilik koltuğuna oturan Tokar, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ulu Önder Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bir bayramdır. Ancak, bayramın önemi o kadar artmıştır ki, bu bayram ulusal olmanın yanında, evrensel bir çocuk bayramı olmuştur. Çünkü, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır.Bütün dünya çocucuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyorum.” dedi.

Vali Çolak ise, “23 Nisan Bayramını kutlayarak,Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atamızın geleceğin nesillerine verdiği önemi ifade etmektedir. Bundan dolayıdır ki, büyük Atatürk’ün gençlere emanet ettiği büyük eseri Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma hususunda ki kararlılığın, herkes tarafından bilinmesi gerekir. Bu duygularımla hepinizin 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” dedi.

Tokar, Vali olarak, Vali Yardımcısı Musatafa Pala, Siirt Belediye Başkan Vekili Hidayet Elinç, İl Emniyet Müdürü Recep Güven’ ile telefonda görüşerek, bazı talimatlar da verdi.

Tokar, Fevzi Çakmak İlköğretim Okulunda Kütüphane olarak kullanılan salonun bileşim sınıfına dönüştürülmesi nedeniyle,Okula yeni bir kütüphane kurulması ve kitaplarla donatılması yönünde Vali yardımcısı Mustafa Pala ve Milli Eğitim Müdür vekili Fethi Suay’ a talimat verdi. Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu önündeki caddenin yeniden ıslah edilmesi temizlenmesi ayrıca gelişigüzel dökülen çöplerin zamanında toplatılmadığı ve caddelerin itfaiye aracıyla dezenfekte edilerek yıkanması yönünde talimatlar verdi. Ayrıca Kızalar tepesinde güvenlik tedbirlerinin artırılması ile ilgili emniyet müdürlüğüne talimat verdi.

Valilik Makamında Siirt İlinin yönetimindeki çalışmalara bu derece hakim öğrencilerin duyarlılıklarını ortaya koydukları ve sorduğu sorulara aldığı görüşler ve verdikleri talimatlar karşısında hayranlığını ve memnunluğunu dile getiren Vali Musa Çolak, “Ülkemizi dünyada lider yapacak, geleceğimizin yöneticileri sevgili yavrularımızı geleceğe donanımlı ve bilgili hazırlamak en büyük görevimizdir. Dünyada tek olma özelliği taşıyan çocuk bayramımız ve yapılan etkinlikler neticesinde, çocuklarımızın gelecekte sorumluluklarının bilincinde olarak yaşayacaklarını düşünmekteyim. Özgüveni yüksek nesiller yetiştirdiğimizde, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkacağına ve ülkemizin her alan hızla kalkınacaktır" şeklinde konuştu.

Daha sonra öğrencilere birer kol saati ve çeşitli hediyeler veren Vali Musa Çolak, Öğrencilere başarı dileğinde bulundu.

REKTÖRLÜK KOLTUĞUNA FATMA KARA OTURDU

23 Nisan dolayısıyla, Hürriyet İlköğretim Okulu öğrencileri Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları’nı ziyaret etti.

Ziyarette öğrencilere Okul Müdürü Mustafa Özkoyuncu ve Türkçe Öğretmeni Firuzan Taktuk eşlik etti. Rektör Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları’nın yakın ilgi gösterdiği öğrenciler merak ettikleri soruları sordular.

Sohbet havasında geçen ziyarette öğrencilerden Fatma Kara, günün anlam ve öneminden dolayı kısa bir süreliğine de olsa Rektör koltuğuna oturdu. Sorulan sorulara cevap veren Kara, Ziyadanoğulları’na, “Siirt’e katkılarınızdan dolayı size tüm Siirt halkı adına teşekkür ediyorum.” diyerek okulları adına projeksiyon cihazı talebinde bulundu.

Amaçlarının Siirt’e, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hizmet etmek olduğunun altını çizen Ziyadanoğulları Öğrencilere nasihatlerde bulunarak, “İlerde hangi makamda olursanız olun her zaman yaptığınız işi severek ve insanlığa faydalı olmayı gözeterek yapın.” dedi.

Karşılıklı sohbet havasında geçen ziyaret Rektör Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları’nın öğrencilere verdiği projeksiyon cihazı sözüyle sona erdi.

BAŞKANLIK KOLTUĞUNA MÜESSER BAŞAK OTURDU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla her yıl gerçekleştirilen makam devir teslim töreni bu yıl da gerçekleştirildi. Belediye Başkanlığı makamına bu yıl, Ayyılldız İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencilerinden Müesser Başak, Belediye Başkanlık makamını belediye Başkan Vekili Hidayet Elinç’ten kısa bir süreliğine devir aldı.

Ayyıldız İlköğretim Okulu Müdür Vekili Murşid Sevgili, eşliğinde, Siirt Belediye Başkanlık makamında Belediye Başkan Vekili Hidayet Elinç ve belediye meclis üyeleri tarafından karşılanan Müesser Başkan ve beraberindekilerine yönelik Kısa bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Hidayet Elinç, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak, amaçlarının geleceğimiz olan çocuklara Barış, huzur ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak olduğunu ifade ederek, geleceğimiz olan çocuklarımıza savaşız yaşanılabilir bir çevre ve barış dolu yarınlar bırakmak için her kesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmanın ardından Müesser Başak Belediye Başkanlık Makamını Başkan Vekili Elinç’ten devir aldı.

Makama oturması ardından Siirt Belediyesi bünyesinden yürütülen hizmet ve çalışmalardan bahseden Başkan Müesser Başak, yapılması istediği çevre temizliği, geri dönüşüm kutularının oluşturulması, başta Ayyıldız İlköğretim Okulu bahçesi olmak üzere tüm okulların bahçelerinin düzenlenmesi ve yıkanması, çocuk oyun alanlarının ve parkların artırılması, bozuk olan yoların düzeltilmesi, sosyal ve kültürel aktivitelerinin ve yoların asfaltlanma çalışmalarının başlatılması isteyerek, çocuklar olarak yaşadığımız yerlere kendileri ile ilgili olan konularda alanında kararlarda söz ve karar sahibi olmak istediklerini hu nedenler çocuk meclislerinin kurulması ve burada alınacak kararların dikkate alınmasını istedi.

Yapılan konuşmalar ardından Temizlik, Zabıta ve Park ve Bahçeler Müdürlerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Minik Belediye Başkanı Müesser Başak, kentin temizliği ve yeşillendirilmesi için çalışmalarında daha hassas davranılmasını isteyerek zabıtanda kaldırımlara işgallerinin bir an önce son bulması için gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

Makam Devir töreni sonunda Siirt Belediye Başkan Vekili Hidayet Elinç, Ayyıldız İlköğretim Okulu Müdür Vekili Murşid Sevgili, Öğrenciler Müesser Başak, Mehmet Mehdi Kılıçaslan ve Esra Minaz’a çeşitli hediyeler verdi.


Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362