Bu haber kez okundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Siirt Buluşmasına Katıldı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bu ülkede parlamenter sistemin faziletini değil hep rezaletini gördük. Asla fazilet kısmına hiç tesadüf edemedik" dedi.

Memur-Sen tarafından TÜRGEV Emine Erdoğan Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu konferans salonunda düzenlenen "Hedef 1.111.111 Üye Memur-Sen'e Davet Tercih Evet Siirt Buluşması"nda konuşan Yalçın, tarihte ilk defa Türkiye'nin düzgün bir başlangıç yapabileceği bir fırsatı yakaladığını ve o tarihe doğru adım adım ilerlediğini söyledi.

Birilerinin 16 Nisan'ı farklı şekillerde tarif edebildiğini ifade eden Yalçın, "16 Nisan'ın kıymetini bu teşkilat anladı. Tıpkı altının değerini sarrafın anladığı gibi. Çünkü biz olanları görüyor, neyin nereden tetiklendiğini biliyor, hangi sıkıntıları yaşadığımızı not ediyor ve bu ülkenin yarına ilişki yolculuğunda dönüm noktası olan 16 Nisan'a ilişkin yeni bir inisiyatif alırken bunun neye tekabül edeceğini çok iyi hesaplıyoruz." dedi.

Kendilerine "Siz bir sendikasınız, bir emek örgütüsünüz, bu süreçte fazla inisiyatif alacağınıza keşke bu işi siyasete bıraksanız da bunu onlar yapsa" diye cümle kuranların olduğunu ifade eden Yalçın, Türkiye'nin önünün açılması halinde bunun en büyük faydasını emekçilerin göreceğinin farkında olduklarını aktardı.

"Biz şunun farkındayız, Türkiye'de 16 Nisan'da uçak 'take off' noktasını geçer ve uçuşa başlarsa bunun en fazla faydasını biz göreceğiz. Neden? Çünkü biz alnının teriyle kazanan kitleyiz. Bizim hanımız hamamımız, dükkanımız, AVM'miz, sarayımız, fabrikamız, villamız yok. Alnımızın teri var. Helalinden siler, karşılığını bekleriz. Bu ülkede milli gelir büyümezse bunun en büyük acısını biz çekeriz. Bu ülke, demokratik zeminde işi sağlama almazsa bunun en büyük zararını biz görürüz." ifadelerini kullanan Yalçın, Türkiye'de antidemokratik zeminlerin oluştuğu zamanlarda sermayenin el değiştirdiğini vurguladı.

Sendika olarak 213 kazanım elde ettiklerini fakat bunun bir öneminin olmadığını dile getiren Yalçın, zeminin sağlama alınmadığı sürece bu kazanımların tamamının uçup gideceğini belirtti.

Antidemokratik süreçlerin birileri için fırsatlar sunduğuna işaret eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Birilerinin felaketi, birilerinin saadetini oluşturur ama bize hep felaket düşer. Şimdi ekranlarda görüyorum, parlamenter ilişki faziletleri anlatıyorlar. Bu ülkede parlamenter sistemin faziletini değil hep rezaletini gördük. Asla fazilet kısmına hiç tesadüf edemedik. Türkiye, gezi hadisesini yaşamasaydı bugün kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolardı. Bu ülkenin ayağa kalkmasına müsaade etmezler. Bunu ancak biz sağlam durursak, kararlı olursak, inisiyatif alırsak bu ülke ayağa kalkar yoksa bu ülkeyi ayağa kaldırmazlar. Çünkü bu ülke sıradan bir ülke değil. Kilit taşı burası. Burayı çözdüğünüzde hepsini çözersiniz. Onun için bu ülkeye ilişkin 65 hükümet döneminde 6 fiili açık darbe yaşandı, örtük darbeleri saymak mümkün bile değil. Bu ülke ne zaman büyüme trendi yakalasa, ne zaman milletin ekonomisine ilişkin cümle kursa anasını ağlatırlar."

Türkiye'nin darbenin her çeşidini gördüğünü aktaran Yalçın, şöyle devam etti:

"İlk defa tarihi bir dönüm noktasına, vesayeti tasfiye edebileceğimiz bir noktaya ilerliyoruz. Bütün teşkilatımıza, "Asla işi hafife almayın, asla rehavete kapılmayın, son bir kişi bile varsa onunla konuşmayı boşa geçmiş zaman saymayın. Mutlaka ama mutlaka zihin bulanıkları dağıtın, derin inisiyatif almaya son ana kadar devam edin' diyoruz."

"Memur-Sen Sendikacılıkta Devrim Yapmıştır"

Programa katılan ve bir selamlama konuşması yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay ise Memur-Sen’in sendikacılığa yeni bir anlayış getirdiğini söyledi.

Aktay, "Sendika hareketlerinin sosyolojisini yapmış bir akademisyen olarak söyleyebilirim ki; Memur-Sen sendikacılığı Türkiye’deki sendikacılık anlayışında bir devrim yapmıştır. Sendikal alan özellikle solun alanı olarak kabul edilegelmiştir ve sendikacılık yapıcı bir eylem biçimi değil yıkıcı bir eylem biçimidir. Sendikalar bazı hedeflerin aracıdır genelde. Onun için sendikalar hep kavgalıdır. Önce devletle kavgalıdır, toplumla kavgalıdır sonra da kendisiyle kavgalıdır. Böyle bir sendikacılık marazi bir sendikacılıktır" dedi.

Aktay, konuşmasında, "İşte Memur-Sen’in getirdiği anlayış bu anlamda bir devrimdir. Amacımız bağcıyı dövmek değil. Hem üzüm yemek hem herkesin yiyeceği hale getirmek hem de bağcının kazanmasını sağlamak. O yüzden Memur-Sen’e teşekkür ediyorum.”
16 Nisan’da devlet ve millet buluşmasının son halkası olduğunu ve millet iradesinin egemen olacağını belirten Aktay, “16 Nisan’da şahit olacağımız şey, millet iradesinin tecellisi olacaktır" ifadelerini kullandı.

"Memur-Sen Milleti için Çalışan Bir Sendikadır"

Programda konuşan Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç ise “Memur-Sen her zaman iyiden güzelden ve hakkı üstün tutmaktan yana olmuş, kamu çalışanlarının yanında olmuştur. Hamdolsun kamu çalışanları adına 213 kazanıma imza attı. Ama bunun yetmeyeceğini biliyoruz. Daha fazla kazanım için daha fazla çalışacağız. Onun için 1 milyon 111 bin 111 hedefine ulaşacağız ve masada daha güçlü bir mücadele vereceğiz” dedi.
Sevinç, Memur-Sen’in 16 Nisan’da milletin menfaati için evet diyeceğini belirterek “Memur-Sen sendikacılığı sadece kamu çalışanları değil milletin menfaati için de çalışan bir emek örgütüdür. 15 Temmuz’da dik duran bir teşkilat 16 Nisan’da da ihanet çetelerinin karşısına çıkacak ve milletin yanında olduğunu gösterecektir” ifadelerini kullandı.

"Erdem Hareketi Memur-Sen"in Bayrağını Dalgalandırmak İçin Çalışıyoruz"

"Memur-Sen’in hak ve özgürlükten yana olan duruşunu Siirt'te de şimdiye kadar gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz" diyen Memur-Sen Siirt İl Temsilcisi Murat Şeker, "Bütün teşkilat mensuplarımız ve kamu çalışanları için çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Her alanda ve her yerde var olmaya çalışıyor, Memur-Sen’in üzerine inşa edildiği değerleri en iyi şekilde temsil etmenin gayretindeyiz" şeklinde konuştu.

Programa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Memur-Sen Siirt İl Başkanı Murat Şeker ve davetliler katıldı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362