Bu haber kez okundu.

Eğitim-Sen\'den Siirt\'teki Fuhuş Skandalına Kınama
BASINA VE KAMUOYUNA

Ülkemizde çocuklarının yüz yüze olduğu pek çok sorun bulunmaktadır. Yoksulluk, çocuk işçiliği, çocuk istismarı, eğitim ve sağlık hakkından mahrumiyet, sağlıklı barınma ve beslenme olanaklarından yoksunluk bunlardan bazılarıdır. Bilindiği son günlerde ilimizde de ilköğretim çağındaki bazı kız çocuklarımız cinsel istismara maruz kalmıştır. Bu çirkin olayı nefretle kınıyoruz.  

Devlet otoritelerinin, başta BM Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere, çocukları korumaya yönelik pek çok uluslar arası belgeye imza atmış ve çocukları korumak için gerekli önlemleri almakla yükümlülük altına girmiştir. Ancak bu yükümlülüklerini yerine getirme konusunda yeterince çaba harcadıkları söylenemez. Her ne kadar Çocuklarımıza ulusal bayram armağan edecek kadar değer verdiklerini dile getirseler de, bu değer sözde kaldığını İlimizde yaşanan bu olaylarla birlikte bunu bir kez daha  göstermiştir.

Geleceğimiz olan bu öğrencilerin yarın 23 Nisan Bayramını kutlaması gerekirken Maalesef  ahlaksız, insanlık dışı durumla karşı karşıya kalmışlardır. Bu konu başta eğitim camiası olmak üzere toplumun tüm kesimlerini derinden yaralamıştır.

\"\"Son yıllarda bölgemizde yaşanan çatışmalı ortamın beraberinde getirdiği göç olayı aileleri ve çocukları ekonomik sosyal travma yaşamasına neden olmuştur. Çocukları ve aileleri korumakla yükümlü olan sosyal devlet iddiasındaki siyasal iktidarların, bu travmaların ortadan kalkması için duyarsız kalması sonucunda ortaya çıkan bu  ekonomik sıkıntılarını, bazı kesimlerin tarafından ahlaksızca suiistimal yaşanan olayla birlikte bir kez daha açığa çıkmıştır. Çocukların dövülmesi, öldürülmesi, cezaevlerine atılması ve cinsel istismara bu kadar yoğun bir şekilde hak ihlalleri özünde sistemin iflasını işaret ediyor.

Geçmiş yıllarda da buna benzer vakaların yaşandığı ilgili kurumlar tarafından bilinmesine rağmen  bunun üzerine yeteri kadar gidilmediği gibi  gereken hassasiyettin gösterilmediğine inanmaktayız. Şayet daha önce böylesi olayların üzerine yeteri kadar gidilseydi bu olay yaşanmayacaktı.Zira bu olayla ilgili Siirt Valiliğin açıklaması, mahkemenin gizlilik kararı vermesi olayın gerçek yüzün ortaya çıkmamasına ve sanıkların aklamasına yönelik olmamasını diliyoruz. 

Eğitim sen olarak;  Yürütülen soruşturmanın ört bas edilmemesi, bu olayla bağlantılı olan kişilerin makamı mevkisi ne olursa olsun korunmaması ve ihmali bulunan sorumluların hakkında gereken yasal işlemin derhal başlatılması, bu kişilerin kamuoyu vicdanında hak ettikleri ceza ile cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda yetkili olan  İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz. Bu olayın detaylı bir şekilde araştırılması için Müfettiş görevlendirmelerini ve olayla ilgili tüm bilgileri  kamuoyuyla paylaşılmasını bekliyoruz.

Eğitim sen olarak yaşanan bu olayların önüne geçebilmek başta eğitim kurumları ve veliler olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşları sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Çocuklarımıza onurlu bir yaşam, aydınlık ve güvenli bir gelecek için Biz Eğitim Emekçileri olarak olayın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.
EĞİTİM-SEN SİİRT ŞUBESİ

DESTEK VEREN KURUMLAR:
İ H D
KESK ŞUBELER PLATFORMU
SİY-DER
TUHAD-DER
SÖ-DER
SİİRT MKM-DER
BDP
SİİRT BELEDİYE BŞK.
KUTRTALAN BELEDİYE BŞK.
ERUH BELEDİYE BŞK.
BDP BLD. MECLİS ÜYELERİ
İLG.MEC. ÜYELERİ
SİİRT TABİPLER ODASI
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362