Nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Etyolojide zeka geriliği, epilepsi ve genetik nedenler düşünülmektedir. Toplumda 4/10.000 oranında görülür. Erkeklerde 4-5 kat daha fazla görülür.

OTİSTİK  ÇOCUKLARDA DİKKAT ÇEKİCİ  BAZI ÖZELLİKLER

   Bebeklikte: Sebebsiz sık sık bağırmalar ve ağlamalar görülür. Gülme yoktur. Annenin yüzünü tanımazlar. Oyuncaklara ilgi göstermezler. Sesli uyanlara doğru yönelmezler, sağır gibidirler. Kasları tonusları gevşek gibidir.

   Bebeklik sonrası: Kendilerini çevreden soyutlarlar ve yalnızlığı tercih ederler. Başkalarıyla oyun oynamazlar. Hep bir köşede yalnız başına oynarlar. Arkadaşlık kurmak için çaba safetmezler. Cansız nesnelere insanlardan daha fazla ilgi gösterirler. İstediklerini işaretle göstermezler. Çok kısa bir dikkat süresi vardır. Sebebsiz gülümseme, gülme ve ağlamalar olabilir. Derin uykuya dalmaları zordur. Gece uykusu yoktur. Çiğneme yoktur. Işık ve ses gibi dış uyaranlara garip cevap verebilirler. İp parçası, gazoz kapağı gibi anlamsız bazı nesnelere aşırı tutkulu bağlanabilirler. Aşırı korkulu ve tedirgin bir hal içinde olabilirler. Konuşmaları ya geridir veya hiç yoktur. Konuşma için bir çaba göstermez. İsmiyle çağrıldılarında bakmazlar. Göz teması kurmazlar. İleri-geri sallanma, etraflarında defalarca dönme, Elin ritmik hareketler ile kulağa vurma, aynı şarkıyı saatlerce tekrarlama gibi değişik hareketleri sürekli tekrar edebilirler. Ev içinde bir eşyanın yerinin değişmesine izin vermezler.

          TANI:

     Tanı  Amerikan Psikiyatri Birliğinin belirlediği kriterlerle konur.

Otizmde DSM-IV tanı kriterleri

A. En az birisi 1. maddeden ve birer tanesi 2. ve 3. maddelerden olmak üzere 1., 2., ve 3. maddelerden toplam 6 ya da daha fazla maddenin bulunması:

(1) Sosyal etkileşimde bariz niteliksel bozulma:

       a) İletişimde konuşma dışında beden dilini kullanmama (el-kol hareketleri, mimik, göz teması.)

       b) Yaşıtlarıyla gelişim düzeyine uygun arkadaşlılarr geliştirememe.

       c) Başkaları ile kendiliğinden ilgi alanları ve   duygularını paylaşmakta eksiklik. Örneğin beraber eğlenme, ilgilerini veya başarılarını paylaşmama, ilgilendiği şeyleri göstermeme, paylaşmama gibi.

       d) Toplumsal, sosyal ya da duygusal karşılıklar vermeme.

2) İletişimde bariz niteliksel bozulma:

       a) Konuşulan dilininin gelişiminde gecikme olması veya gelişmemesi (beden dilinide kullanmaz.)

       b) Konuşması yeterli bireylerde, konuşmayı başlatma ya da sürdürmede belirgin eksiklik olması.

       c) Basmakalıp ya da tekrarlayıcı ya da özel bir dil kullanma.

       d) Gelişimine uygun spontan olabilecek toplumsal taklitlere dayalı senaryolu oyunları oynamama.

3)  Basmakalıp ve tekrarlayıcı sınırlı ilgi ve etkinliklerin olması:

       a) Olağan dışı bir veya birden fazla basmakalıp ya da sınırlı ilgi alanı ile aşırı uğraş.

       b) Sıradan gündelik işlere ya da törensel davranış biçimlerine hiç esneklik tutkulu biçimde uyma.

       c) Basmakalıp ve tekrarlayıcı motor mannerizmler (el sallama, parmak şaklatma, el çırpma vb.).

       d) Sadece bazı eşyalarla ilgilenme

B) Aşağıdaki alanların en az birinde, 3 yaşından önce gecikmelerin ya da olağan dışı  bir işlevselliğin olması: 

     1) Toplumsal etkileşim. 2) Toplumsal iletişimde kullanılan dil.  3) Sembolik ya da imgesel oyun.

C) Bu bozukluk Rett  veya çocukluğun dezintegratif bozukluğu ile daha iyi açıklanamaz..

    ** Doğumsal sağırlık, çocukluk çağı depresyonu, çocukluk çağına uygun konuşma sorunları, zeka geriliği, dikkat eksikliğiyle (hiperaktivite sendromu ) ile karıştırılabilir.

          TEDAVİ:

     Tedaviyi kesinlikle çocuk psikiyatristi, aile ve öğretmen her an işbirliği içinde olmalıdır. Tedavide başarı çocuğun zeka düzeyi ile yakından ilgilidir. Zeka düzeyi düşük, konuşması geri çocuklarda tedavi başarısı düşüktür.

          PROGNOZ:

     Tedaviyle du çocuklar % 10’u hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilirken, büyük kısmı yardımsız ve bağımsız yaşayamaz. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TOPRAK TOPRAK 9 yıl önce

DOKTURUM TEŞEKÜR EDERİZ BU BİLGİLERİNDEN VE BİLGİLENDİRMELERİN DOLAYI... YAZ SEN ZAMANI GELİNCE HER KEWS OKUYAACAK BUNLARI

Avatar
rıfkı atay 9 yıl önce

okuyunca keyif aldım ... yararlı bilgiler doktorum zahmet edip bu bilgileri bir el kitabı haline getirsen sevinirim ..... başarılar

banner362

banner359