Brusella hangi mikroplarla meydana gelir? 

Brusella cinsi bakterilerle oluşur. Koyun, keçi, sığır, manda ve domuz gibi hayvanlardan insanlara geçen bir hayvan hastalığıdır. Brucella mikrobunun 4 tipi vardır. Bunlar koyun ve keçilerde bulunan B. Melitens, sığır ve mandalarda bulunan B. Abortus, domuzlarda bulunan B. Suis ve köpeklerde bulunan B. Canis’tir.

B. melitens brusellanın dünyadaki en yaygın nedenidir.  

Brusellanın başka adı  varmıdır? 

Bruselloz hastalığı, Dalgalı humma, Bang hastalığı, Malta humması ve Akdeniz humması olarak da bilinmektedir. 

Brusella mikrobu ne kadar dayanıklıdır? 

Brucella mikrobu 60°C  ısıya 10 dakikada, kaynama sıcaklığında 5 dakika maruz kalınca ölür. Bu mikrob hayvanların barındığı ağır tozlarında 6 hafta, suda 10 hafta, çiğ şütten yapılan dondurmada 30 gün, çiğ sütten yapılmış tuzsuz krema yağında buzdolabında 4-5 ay, %10 tuz içeren salamura peynirde 45 gün canlı kalır. (salamura = tuzlu su )

Bu nedenle süt kaynatılmadan hazırlanmış ve tuzlanmış peynirin üzerine hazırlanma tarihi yazılmalı ve 45 gün geçmeden tüketilmemelidir.  

Brusella nasıl bulaşır?

En sık bulaşma yolu enfekte çiğ süt ve süt ürünlerinin (peynir, krema, tereyağı, dondurma vs.) tüketilmesidir. Ülkemizde en çok bulaşma çiğ sütten yapılan peynir ve krema yağlarla olur.Ayrıca enfekte hayvanların etleri, vücut sıvıları ( idrar, genital akıntı, eklem sıvıları.. vb) ve hasta hayvanın gebelik mataryali ile insanlara bulaşır. Bölgemizdeki köylerde ve yaylalarda sütler ısıtılmadan kulanılmaktadır. Hayvanlardan sağılan sütler ısıtılmadan peynir mayası ilave edilir ve makine ile kreme yağlar elde edilir. Bu durumda ve yaz sıcaklarında brusella mikrobu ölmez ve bu peynir ve yağda uzun süre canlı kalır.

 Hastalığınn yoğurt ile bulaşması mümkün değildir. Çünkü yoğurt yapılırken

süt mutlaka kaynatılır ve ilave edilen maya sütü asidifiye eder. Bu nedenle brusella olmuş hastalar yoğur ve kaynatılmış sütü rahatça tüketebilir.

Brusellozis İnsanlara Et ile Bulaşır mı?

Normal pişirme ısısında brusella mikrobu ölür. Bu nedenle et ve hayvan sakatatları iyi pişirildiği sürece bulaşma olmaz. Fakat iyi pişirilmemiş enfekte etlerin yenmesi ile nadiren bulaşabilir.

Brusellozis İnsandan İnsana Bulaşır mı?

İnsandan insana doğrudan bulaşma son derece azdır. Nadiren süt veren annelerden bebeklerine ve seksüel yolla bulaşmanın olduğu bildirilmesine karşın bu çok nadirdir.

Brucella hangi şikayetlere yol açar? 

Şikayetler genelde enfekte süt veya peynir tüketildikten 2-3 hafta sonra görülür.

Hastalık genellikle halsizlik, iştahsızlık, vücut ağrısı ve hafif ateşle (yani genel enfeksiyon belirtileri ile) başlar.

Brusella daha sonra geceleri titreme ile yükselen ateş, kas ve büyük eklem ağrıları ile kendini gösterir.  

Brusella tanısı  nasıl konur? 

Tanı şikayetleri  olan hastalara çeşitli kan testleri yapılarak konur. Brusella serum aglutinasyon testi sık kulanılan testtir. Bu testle brusella mikrobunun Ig G antikor düzeyi ölçülür.  

Brusella tehlikeli bir hastalıkmıdır? 

Brusella hastalığı  tüm organları tutabilir.Brusella hastalığında kalp tutulumu olduğunda ölüm riski yüksektir. Beyin tutulumu olabilir. Ayrıca tedavisiz kaldığında beyin, kas ve iskelet sistemi ile ilgili kalıcı sekel kalabilir. 

Brusellanın tedavisi varmıdır?  

Brusella tedavisinde hastalığın ağırlığına ve tutulum yerine göre en az 1.5 ay süren 2’li veya 3’lü antibiyotik kombinasyon tedavisi verilir. Verilen antibiyotiklerin yan etkileri olabilecğinden doktor kontrolünde kulanılmalıdır. Yetersiz doz ve sürede tedavi tedavi uygulandığında hastalık tekrarlayabilir ve ilaçlara direnç gelişebilir. Bu nedenle tedavi yarım bırakılmamalıdır. 

İnsanlar için brusella aşısı varmıdır? 

İnsanlarda bruselladan korunmak için kullanılabilecek güvenli bir aşı henüz bulunamamıştır. 

Brucelladan korunmak için ne gibi önlemler alınmalıdır? 

İnsanlarda brusellozun önlenmesi için alınacak önlemler:

- Pastörize ve kaynatılmış süt tüketilmelidir. 
- Taze peynir yerine salamurada bekletilmiş peynir tercih edilmelidir. -Çiğ sütten peynir ve yağ yapımı önlenmelidir. Çiğ sütten yapılmış peynirlerin tuzlanıp teneke üzerinde ve satış yerlerinde yapılış tarihlerinin belirtilmesi ve 45 ğün geçtikten sonra tüketilmesi sağlanmalıdır. Bu peynirlerin taze tüketilmesi önlenmelidir.

- Evcil hayvanlar hastalanmadan veteriner hekim kontrolünde aşılanmalıdır.

- Hastalık tespit edilen hayvanların sağlam hayvanlardan ayrılmalıdır. Hayvanlarda yavru kaybı, süt veriminde azalma, damızlık değeri kaybı, kısırlık gibi durumlarda bruselladan şüphelenip veterinere danışmak gerekir. Yavru atan hayvanların tüm atıkları ile bu atıkların temas ettiği yem ve altlıklar ya derine gömülerek üzerine yanmamış kireç dökülmeli veya yakılarak imha edilmelidir. Ahır ve ağıllarda dezenfeksiyon yapılmalıdır. Sürüye veya işletmeye yeni hayvan satın alındığında test yaptırılmalıdır.

- Enfeksiyonun epidemik olduğu yörelerde kaşar ve tulum peynirinin tüketilmesi önerilir.

- Risk guruplarına ( Mezbahane işçileri, veterinerler, hayvan bakıcıları vb) hayvanların

atıkları ile temas etmemeleri için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu gurupların eldiven, gözlük ve maske takması giymeleri sağlanmalıdır. 

Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
demet alev 7 yıl önce

mrb enıstem brıselloz hastalıgı oldu 1ay oldu doktora gtdı kan degerı 1.80 cktı doktor bır ılac uygulamadı sızce yuksekmı ne yapmamız lazım tesekkur ederız sımdıden...

Avatar
Arzu Aslan @ismail öğütçü 8 yıl önce

salam bbrusella 'yı tetiklermi ??????????????

Avatar
Arzu 8 yıl önce

salam brusella 'yı tetiklermi??

Avatar
nazar 7 yıl önce

teşekkür edrim çok güzel bilgiydi

Avatar
ismail öğütçü 8 yıl önce

brusello hakkında bilgilendim teşekkür ederim.

Avatar
semih contar 8 yıl önce

brosella hastalıgına yakalandım ılac kullandım ama hala agrı halsızlık ve nefes darlıgı oluyr nefes darlıgının bununla ılgısı varmıdır

Avatar
acizane 8 yıl önce

1 aydır bel ağrısı çekiyordum fıtık olduğumu sandım. bel ağrısına dizlerde eklendi doktora gittim bişeğin yok dedi. mr çektirdim mr da hiç birşey çıkmadı. bazı geceler ateş basıyordu terliyordum oturma esnasında kemiklerim batıyor gibi bir his canımı çok yakıyordu ve iştahsızlıkla beraber zayıflamaya başladım. tekrar doktora gittim tahlil istedim. sonuç bu gün belli olacak ama araştırdım %90 brusella. bilgiler için çok teşekkürler

Avatar
madur 8 yıl önce

acizane benim bir haftadır belim agrıyor..ilk başlarda belirtisi nasıll

banner362

banner359