Bizde moruklar olmaz. Bizde yaşlılar olur ve onlar bizim için bilgedir.

Kitaplar bilgeliği şöyle tarif ediyor: İyi ahlaklı, olgun ve örnek kimse.

Öncelikle, Dünyanın kültür hakimiyeti altında bulunduğu Kapitalist sistemlerde bu konuya nasıl yaklaşılıyor, ona bakalım:

Batıda yaşlanmak toplumdan dışlanmayı gerektirir.

Çünkü yaşlı üretmiyor aksine tüketiyor. İnsan dahil her şeyi, ekonomiye ve üretime yaptığı katkı paralelinde değerlendiren ve bu katkıya göre ona değer kapitalist sistem yaşlıyı elbette dışlayacaktır. Onlara huzur evleri tahsis edilmesi gibi hizmetler bu gerçeği değiştirmiyor.

Ayrıca yaşlılar ölümü hatırlattıkları için toplumun moralini de bozuyor. Hayatta her şeyi tüketme, para kazanmak ve eğlence olarak gören sistemler ölüm gibi gerçeklerden bile kaçış yolu aramaktadır.

Genç ise ürettiği ve çalıştığı için ekonomiye katkısından dolayı değerli sayılar.

Bu durum bizde da başlamıştır. Yaşlı dahil her insana sadece insan olduğu için değer veren kültürümüz, son zamanlarda bozulmaya başlamıştır. Huzur evlerinin yaygınlaşması bunu gösteriyor. Halbuki bizde yaşlının yeri, evin baş köşesidir.

Bizim kültürde yaşlı için, görmüş geçirmiş, bilge kişi tabiri kullanılır.

Yaşlılar aile içinde kalınca nesiller arası kültür aktarımı kolay oluyor. Bu sebepten bizde yaşlıya hürmet edilir, eli öpülür. Bu gün nesiller arası kopukluk bu yüzdendir.

Her yaşın kendisine ait bir güzelliği vardır sözü bize aittir.

Halbuki zamanımızda yaşlılığımız suni çalışmalarla örtülüyor. Saklanmak isteniyor. Saçların dökülmesine, beyazlaşmasına ve derinin sarkmasına izin verilmiyor.

Yaşlılık, farklı anlamlara da gelebiliyor. Fiziksel olarak yaşlı olmasına rağmen zihinsel bakımdan genç kalan ya da genç görünümlerine rağmen ruhen yaşlı gibi davranan insanlar olduğunu biliyoruz.

Bir bilge: “Biz kültür ile yaşlanıyoruz” diyor. Bu söz; insanların değişik kültürlerde, değişik yaşlanma biçimlerinin olabileceğini hatırlatıyor.

Genellikle, “Yaşlılık” ve “yaşlanmayı” daha çok biyolojik bir süreç gibi görüyoruz. Aslında, yaşlılık, aynı zamanda fiziksel, toplumsal ve kültürel bir süreçtir.

Yani yaşlının kim olduğunu, yaşlının nasıl davranması, yaşlıya karşı nasıl davranılması gerektiğini tayin eden kültür ve inançtır. Her toplumun ve kültürün yaşlılık tanımı, yaşlıya ve yaşlılığa bakışının farlık olması bu sebeptendir.

Mesela, soysal manada yaşlanmak bilgelik demektir. Ve itibarlı bir yer tutar. Yaşlı insan, tecrübe sahibi, akıl danışılan ve toplumsal basamaklarda en üstte olan, eli öpülen kimsedir.

Böyle yaşlanan insan, son nefesine kadar sosyal hayattan kopmaz. Topluma ve insanlara hizmeti devam eder.

Hemen hatırlatalım ki; hayatını boş geçirmiş, hayatında kayda değer bir şey yapmamış yaşlılar bu yazının dışında tutulmuştur.

Değer veren, hizmet eden, değer görür ve hizmet edilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan NAZLI 8 yıl önce

Kazançlarımızın altında, ak saçlı yaşlılarımızın hatırına verilmenin gözardı edildiği bir bakışın derin yaralarına işaret eden hatırlatıcı bir metin...Teşekkürler...

Avatar
aslan çakmak 8 yıl önce

yaşlılığın tanımını bize bugüne kadar hep fiziksel tanımını öğrettiler.sayenizde bu tanımın sadece fiziksel değil aynı zamandakültürel yönünüde öğrendm.yüreğinize sağlık.

Avatar
aslan 8 yıl önce

batı ülkelerinde aile kavramı yoktur bu nedenlede yaşlılara değer vermezler.malesef bizde de bu oluşmaya başladı.örneğin batı illerimizde huzur evlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır.ama doğu ve güney illerimizde yaşlılara değer verdikleri için huzurevleri yok denecek sayıda

banner359

banner362