Değerli Siirtli okurlar, özellikle halk arasında "ciğerden parça alınması" olarak adlandırılan bu işlem, birçok insanın aklında soru işaretlerine neden olmaktadır. Bende bugünkü yazımda bu konuyu irdeleyerek elimden geldiği kadarıyla konuya açıklık getirmek istiyorum. Burada öncelikle vurgulamak istediğim bir konu var; Karaciğer biyopsisindeki tek amacımız karaciğerin hücresel boyuttaki hasarını saptamak ve bu duruma göre de tedavi stratejisini uygulamaktır. Halk arasında korkulan en önemli konu "parça aldırmanın" kanser ile eşdeğer tutulmasıdır. Ancak Karaciğer biyopsisi yaparken ki nedenimizin bu durumla hiçbir ilgisi olmadığını buradan duyurmak isterim.

Tabii öncelikle Karaciğer organımız hakkında bir takım bilgiler vermek istiyorum. Karaciğer, karnın sağ üst bölgesinde yer alan, vücudumuzun en büyük organıdır. Yaşam için gerekli olan birçok fonksiyona sahiptir. Karaciğer kan yoluyla aldığı besinleri işler. Yağ, protein ve şeker metabolizmasını  düzenler, vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar. Ayrıca vücudun korunması için gerekli olan antikor yapımında da görev alır.  
 
Karaciğer biyopsisi ne amaçla yapılmaktadır?  
Karaciğer biyopsisi kronik viral hepatitin karaciğere yaptığı hasarın derecesin değerlendirmek için en iyi ve en duyarlı yöntemdir. Ayrıca hastaya uygulanan çeşitli tedavilerin etkinliğinin takibinde de yararlıdır. Sadece sarılıkların tanısında değil diğer alkolik karaciğer hastalığı, karaciğer yağlanması, primer biliyer siroz, hemakromatozis, Wilson Hastalığı gibi birçok karaciğer hastalığının tanısında oldukça değerli bir metottur. Nedeni saptanamayan karaciğer enzim (ALT) yüksekliği, nedeni bulunamayan ateş ve metabolik hastalıkların tanısında da karaciğer biyopsisi yapılabilir.  
 
Biyopsi öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?  
Kan sayımı kontrol edilmelidir. Kanama bozukluğu olan hastalarda biyopsi yapmak sakıncalıdır. Batın ultrasonografisi ile kist ve damar yumağı olmadığından emin olunmalıdır. Biyopsi öncesi son bir hafta içerisinde aspirin ve kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar alınmamalıdır. Lokal anestezik ilaçlara alerji olup olmadığı sorulmalıdır. Hastalara kanama bozukluğu (hemofili gibi) olup olmadığı sorulmalıdır. Biyopsi yapılacak olan kişiler doktoruna aldığı tüm ilaçlar konusunda bilgi vermelidir.  
 
Biyopsiden yaklaşık 3 saat öncesine kadar hastalar bir şey yiyip, içmemelidir.

Biyopsi nasıl yapılır?  
İşlem sırasında hastanın uyanık olması gerekir. Karaciğer bölgesi ultrasonografi ile tespit edilir. Ankisiyetesi veya korkusu olan hastalara biyopsi öncesi telkin veya gerekirse sakinleştirici ilaç verilebilir. Biyopsi yapılacak olan deri bölgesi antiseptik ile temizlenir. Sırt üstü yatan hastada, iğnenin gireceği alana lokal anestezik ilaç enjekte edilir. Karın derisi üzerinden, karaciğere iğne ile girilerek bir parça karaciğer dokusu (1-1,5 cm) alınır. Bu işlem birkaç saniye sürer. Biyopsi iğnesinin karaciğere girişi sırasında hafif ağrı hissedilebilir. Karaciğerden alınan örnek tetkik için patolojiye gönderilir. 
 
Biyopsi sonrasında dikkat edilecek hususlar nelerdir?  
Biyopsiden sonra hastaların en az 2-4 saat hastanede gözlenmesinde yarar vardır. Hastalar biyopsi sonrası en az iki saat süreyle, sağ yanı üzerine yatarak, istirahat ederler. Bu süre içerisinde hastaların tansiyon ve nabzı düzenli olarak kontrol edilir. Hasta istirahat ederken, televizyon seyredebilir, kitap okuyabilir veya refakatçileri ile konuşabilir.  
 
Karaciğer biyopsisi yapılması sırasında ve sonrasında görülen istenmeyen durumlar nelerdir?  
Bu konuda deneyimli kişilerin yaptığı biyopsilerde risk son derece azdır. Buna karşın biyopsi sırasında veya sonrasında bazı istenmeyen durumlar gelişebilir. Biyopsi yapılan yerde ağrı: Genellikle 24 saat sürer. Gerekirse ağrı kesici alınabilir.
Sağlıklı Günler Dilerim...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİLAL BÜTE 6 yıl önce

öncelikle çok değerli doktorum mustafa kemal çelene çok teşekkür ediyorum kronik hepatit b hastasıyım çok korkarak girdiğim biyopsi odasından gülerek çıktım doktorumun ellerinde sihir vardı sa nki tüm biyopsi olması gereken fakat cesareti olmayan hastalara moral amaçlı yazıyorum korkmadan doktorumuza güvenerek bir an öncebiyopsi olmalarını öneriyorum doktoruma tekrar teşekkür ediyorum

banner359

banner362