İş hayatında takım çalışması esastır. Takım halinde çalışmak, insanların birbirlerini dinlemelerini, bilgilerini paylaşmalarını, yapıcı geribildirim almak ve vermek suretiyle olumlu değişiklikler yapmalarını ve karşılıklı güven oluşturmalarını sağlar.
Kovandaki balı tek arı yapmaz. Hiçbir sosyal sistemde,”Bunu tek başıma ben yaptım.”yaklaşımını kabul etmek mümkün değildir. Bireysel başarı gibi görünen şeyin ardında takım çalışması vardır. Basit olarak tanımlarsak bir takım, iki ya da daha fazla kişinin ortak bir amacı gerçekleştirmek için birlikte çalışmasıdır. Asalında, çalışma grubunuzun bir takım olup olmadığına karar vermeye çalışırken kendinize sormanız gereken anahtar soru şudur:”Grubumun tüm üyelerinin, ancak hepimizin katılımıyla gerçekleşebilecek en az bir hedefi var mı? Buna ulaşmak için hep beraber çalışmanız gerekiyor mu? Eğer yanıtınız “Evet” ise bu grup bir takımdır. Takımların belli gereklilikleri, faydaları ve riskleri, sonuçta ortak çaba gerektiren en az bir ortak hedefle ilgili olarak ortaya çıkar. Çünkü hedef ya da hedeflerin, tüm takım üyeleri tarafından aynı biçimde anlaşılması ve her birinin çabasının koordine edilmesi gerekir.
Takım iki kişiden de oluşabilir, “ordu” gibi kalabalık takımları düşündüğümüzde binlerce kişiden de. Bu anlamda takım çok küçük de olabilir, çok büyük de olabilir. Takım içinde takım da olabilir. Örneğin, bir şirkette, tüm çalışanlar şirket takımı içinde düşünülürler. Fakat şirket içinde her biri kendi başına bir takım olan pek çok büro ve bölüm vardır. Büroda çalışanlar, şirket takımının bir parçası olan kendi takımlarının işlevlerini ve sorumluluklarını öğrenmek zorundadırlar.
Başarılı takımların ortak özellikleri arasında güven ortamının oluşması ve tüm takım üyelerinin kendilerine ve birbirlerine güvenmeleri başta gelmektedir. Güveni sağlayan unsur ise açık ve dürüst iletişimdir. Takım üyelerinin birbirlerini dinlemeleri, anlamaları, duygu ve düşünceleri paylaşmaları güveni oluşturur ve sürdürür. Başarılı takımlarda iş bölümü, dayanışma, destek, inanç, azim ve hırs vardır. Takım üyeleri arasında ortak sahiplenme, aidiyet duyguları gelişmiş, biz bilinci yerleşmiştir.. Yüksek moral, çalışma isteği, heves heyecan ve bir ekip ruhu vardır. Özverili çalışma, adanmışlık duygusu yaygın olarak gözlenir. Sürekli kendilerini geliştirirler, değişime ve ilerlemeye açıktırlar.
Takım oluşturmak bir süreç işidir. Zaman ve emek ister. İnsanların bir araya getirilmiş olması takım oluşturulduğu anlamına gelmez. Bir takım oluşturma sürecinin tanışma, çatışma, alışma, çalışma ve ayrışma olmak üzere beş aşaması bulunmaktadır. Tanışma aşamasında, takımın üyeleri birbirlerini anlamaya, özelliklerini öğrenmeye, nasıl ilişki kuracaklarına ilişkin karar almaya çalışırlar. Daha sonra kendine takıma dahil hisseden üyeler kendi özel istek, amaç ve çıkarları için çatışmaya başlarlar. Bu aşamada üyeler birbirlerini gerçek yüzleriyle tanırlar, iletişim ve bağlı olarak güven bu aşamada daha çok gelişir. Çatışmanın çözümlenmesi, anlaşmasının sağlanması durumunda takım üyeleri birbirlerine alışacaklar ve ortak çalışmanın normlarını oluşturacaklardır. Önemli olan bu yüksek performanslı çalışma aşamasının olabildiğince uzun süreli ve etkin olmasını sağlamaktır. Takım amacının elde edilmesi ya da ortadan kalkması durumunda ekip dağılacak veya dağıtılacaktır. Yeni ekipler oluşabilir, ekibe farklı amaçlar verilebilir ve yeni üyeler gelebilir.
Takımla çalışmak bir ortaklık kültürü gerektirir. Bireyler, diğer takım üyeleriyle sağlıklı ve sürekli ilişkiler kurmak için dinlemeye, anlamaya, paylaşmaya ve gerektiğinde özveride bulunmaya da hazır ve istekli olmalıdırlar. Takım çalışması hoşgörünün, ön yargılardan arınmanın, empatik düşünme ve davranmanın en fazla ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Takım çalışması sürecinde takım üyelerini bilgilerini, yöntemlerini, amaçlarını ve daha da önemlisi bazı inanç ve değerlerini takımla uyum sağlamak adına gözden geçirmek ve değiştirmek zorunda kalabilirler.
Bir futbol takımında her futbolcu kendi isteğine göre futbol oynar, takım arkadaşlarıyla iş birliği yapmazsa o takım başarılı olabilir mi? Birbirlerine çelme atmaya çalışan, düşenin üzerine basarak koşmaya devam edenlerin bulunduğu bir ortam, “takım ruhu” nun bulunduğu bir ortam değildir. Hedeflere takım oyunuyla ulaşmanın “gerçek başarı” olduğunu anlamak gerekir. Şahsi oynayanlar, bir süre sonra gol atamazlar; gol kralı olamazlar. Unutulmamalıdır ki ”Birlikten kuvvet doğar”.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUSTAFA KARAMAN 10 yıl önce

çalışma hayatımızda,bireysel yönler olduğu gibi,takım halinde çalışmamız gereken yönler vardır.bu demektir ki,herkes çalışmalıdır,yapılan işe herkes katkı sağlamalıdır.bütün herkes görevini yapar,diğeri yapmazsa ozaman başarı olmaz,tesadüfi olur.bir toplumda birkaç kişi çalışır,diğer çalışması gerekenler çalışmaz ve katkıda bulunmazsa,yatıp otlanırsa;orada başarı olmaz veya tesadüfi olur.onun için herkes çalışmalı ve çalışmadan uzak durmamalı ve çalışmayı severek yapmalıdır

Avatar
rüknettin şenyayla 10 yıl önce

insanlar tek başlarına yaşam konusunda hiç bir anlam ifade edemezler Bir elin nesi var iki elin sesi var?İki elin sesi var örneğinde olduğu gibi kişiler birleşerek toplumları,toplumlar birleşerek ırkları ve ulusları oluştururlar.Bu kocaman insan toplulukları ise dirlik oluştururlar,kuvvetli olurlar.Kuvvet bir milleti ayakta tutan en önemli unsurdur bizde müslüman bir millet olarak birbirimize destek olmalıyız ve birbirimizi korumalıyız .

Avatar
merve tunç 10 yıl önce

yazılarınızı severek okuyorum kaliteli yazılar yazıyorsunuz.iş
takım çalışması için verdiğiniz futbol takımı örneği tam isabet olmuş.
başarılar

banner362

banner359