BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 01.01.2017 TARİHİNDE BAŞLIYOR..!

45 yaşını geçmemiş çalışanlar için 01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu olacak olan "BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE OTOMATİK KATILIM İLE İLGİLİ 2016/26 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ" Resmi Gazete' de yayımlandı.
Buna Göre; Ülkemizde Bireysel Emeklik sistemine Otomatik katılım,4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve yatırım sistemi Kanununa 6740 sayılı Kanunla eklenen Ek 2.madenin 01.01 2017 Tarihinde yürürlüğe girmesiyle uygulamaya geçilecektir. Kamu Kurumları Veya Özel kuruluşlar’ da 45 yaşını doldurmamış çalışanlar ile Mevcut çalışanlardan 45 yaşını doldurmamış olanlar sisteme dahil edilmiştir. Bu kapsamda hem Kamu Kesimi hem de Özel sektör işverenleri tarafından yerine getirilmesi gereken bir takım yükümlülükler bulunmaktadır. Söz konusu yükümlülüklerin yerine yitirilmesi işverenlerin sorumluluğunda olup,4632 sayılı Kanunun Ek 2. Maddesi uyarınca yükümlülüklerini ifa etmeyen İşverenlere Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İdari Para cezası uygulanacaktır.
İşverenler öncelikle emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine müsteşarlığınca yetkilendirilmiş bir veya birden fazla emeklilik şirketiyle anlaşma yapmak zorundadır.!
Bireysel emeklilik Sistemi ile ilgili olarak merak ettiğiniz detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir,
01 Ocak 2017 itibariyle hayata geçecek Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım uygulaması, çalışanlara sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayabilmeyi ve ülkemizdeki tasarruf olgusunu artırmayı hedeflemektedir. Bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısını arttırmaya, tasarruf olgusunun tüm kitleleri kapsamasına ve tabana yayılmasına yönelik olan bu sistem,birçok ülkede uygulanmaktadır.

• TC vatandaşı veya mavi kart sahibi
• 45 yaşını doldurmamış (01.01.1972 ve sonrasında doğanlar)
• Kamu sektörü çalışanları (4c) (çalışan sayısından bağımsız olarak tamamı dahil edilecektir)
• Özel sektör çalışanları* (4a) (Bakanlar Kurulu Kararı tarafından belirlenecek iş yerinde bulunan çalışan sayısı göz önüne alınarak dahil edilecektir)
*Kapsama alınacak işyerleri (çalışan sayısı ve yıl bazında çalışan sayısına göre kademeli geçiş) Bakanlar Kurulu Kararı'nca belirlenecektir.

Otomatik katılım sistemine dahil olan her işveren, çalışanları adına, Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak ve mevzuattaki kriterlere uyan çalışanları bu plana dahil etmekle yükümlüdür.

İşveren, çalışanların sisteme dahil olması için, kanun kapsamındaki gerekli tüm bilgileri derleyerek emeklilik şirketine bildirecek ve aylık bu datayı emeklilik şirketine iletecektir. İşveren, çalışanların maaşlarından prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'ü olmak kaydıyla kesinti yaparak, maaş ödemesini takip eden ilk iş günü emeklilik şirketine aktaracaktır.

Çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payı ödemesinin şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden iş günü, otomatik katılım kapsamında emeklilik planına dâhil olduğu kendisine bildirilir. Çalışan bu bildirim tarihini müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Bu durumda, o güne kadar çalışanın ödediği katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri çalışana iade edilecektir. Çalışanın cayma süresi bittikten sonra sistemden çıkmak istemesi halinde, bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli olacaktır.

Çalışan katkı payı, prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. Çalışan bu tutardan daha yüksek tutarda ödeme yapmak isterse işverenine bilgi vermelidir.
Çalışanın ücretinden yapılacak kesinti dışında ek katkı payı ya da toplu ödeme yapılamaz.

• Çalışanın ödediği katkı payının %25'i oranında devlet katkısı (2016 yılı için azami devlet katkısı 4,941TL'dir)
• 2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmayı tercih etmeleri halinde 1000 TL ilave devlet katkısı
• Emeklilik döneminde birikimini yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih eden çalışanlara ise birikiminin %5'i kadar ek devlet katkısı
Otomatik katılım kapsamındaki sözleşmeler için devlet katkısı üst sınırı BES sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanacaktır.

Örneğin, 2016 yılı için otomatik katılım kapsamı dışındaki sözleşmesi için azami 4,941 TL devlet katkısı hesaplanırken, otomatik katılım kapsamındaki sözleşmesi için ayrıca azami 4,941 TL devlet katkısı hesap edilir.
%25 oranındaki devlet katkısı teşviki ile 1.000 TL'lik ilave devlet katkısı teşviki için hak kazanma süreleri aynı olup, hak ediş süreleri aşağıda yer alan tabloda açıklanmıştır. (BES sistemindeki süre ve oranlarla aynıdır.)

Sistemde tamamlanan yıl sayısı Devlet katkısı hak ediş oranı
3 yıla kadar %0
3 yıldan 6 yıla kadar %15
6 yıldan 10 yıla kadar %35
10 yıl ve daha fazlası %60
Emeklilik, vefat, maluliyet %100

Otomatik katılım kapsamında çalışanlardan sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş aidat ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğu sürece çalışanların emeklilik hesabındaki birikimleri üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK)dışında bir kesinti yapılmaz.

Çalışanlar tarafından faizli veya faizsiz fon tercihinin yapılmaması durumunda, işverenin emeklilik şirketine daha önceden çalışanları adına bildirdiği fon tercihi geçerli olacaktır. Bu kapsamda, katkı payları yapılan tercih doğrultusunda öncelikle 2 aylık cayma süresi boyunca faizli/faizsiz geçiş fonlarında değerlendirilir. Akabinde ise birikimler faizli/faizsiz standart fonlara yönlendirilir. Standart fondan ayrılmayı tercih eden çalışanlara sonucu bağlayıcı olmamak kaydıyla risk profili anketi sunulur. Katkı payları ve birikim katılımcı tercihi doğrultusunda sunulan farklı risk profilindeki fonlar/fon grupları aracılığı ile yatırıma yönlendirilir.

Çalışanlar yılda 6 defa fon dağılım değişikliği yapabilir.
işverenler çalışanları adına Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapacaktır.

Çalışanın, otomatik katılım kapsamında yer alan her bir işvereni nezdinde otomatik katılım sözleşmesi açılacaktır.

Çalışan işten ayrılması durumunda, tüm işlemlerini doğrudan emeklilik şirketi ile gerçekleştirecektir.
Çalışan, iş yeri değişince yeni iş yerinin anlaşmalı olduğu emeklilik şirketindeki plana, birikim transferi ya da plan değişikliği ile geçiş yapar.

Çalışan iş değiştirdiğinde, yeni işvereninde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı yok ise, mevcut emeklilik planına kendisi devam edebilir. Bu durumda otomatik katılım sözleşmesinin olduğu emeklilik şirketine ödemeleri kendisi yapar (kredi kartı, banka hesabı vs kanalıyla).

otomatik katılım sistemine dahil olma şartı taşıyan tüm çalışanlar sisteme dahil olacaktır.

otomatik katılım ile yeni sözleşme başlatılacaktır. Mevcut BES sözleşmeleri ayrı olarak devam edecektir.

Otomatik katılım kapsamında elde edilen emeklilik ve devlet katkısına esas süreler ile diğer hak ve yükümlülükler otomatik katılım kapsamındaki BES sözleşmeleri ile birleştirilemez.

Otomatik katılım sisteminde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar emeklilik hakkı kazanır.

Emeklilik hakkını kullanarak sistemden ayrılan çalışanlar, aşağıdaki teşviklerden tamamen faydalanır.

• Düzenli olarak hesabına ödenen %25 oranındaki devlet katkısı
• 1.000 TL tutarındaki sisteme giriş esnasında verilen devlet katkısı

Çalışanlar birikimini 3 yolla alabilir:
• Toplu Para
• Programlanmış Geri Ödeme: Kendi belirleyeceği tutarda emekli maaşı şeklinde alır ve parasının tamamı sonlanınca ya kadar devam eder.
• Yıllık Gelir Sigortası*: Ömür boyu emekli maaşı şeklinde alır.

Abdullah KURHAN
S.M.MALİ MÜŞAVİR 
BAĞIMSIZ DENETÇİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362