Heyecanlı, azimli, kararlı gözüken bir genç topluluktu tanıştığımız. İlk karşılaşmada bende bıraktıkları izlenim bu yönde idi. Onları dinledikçe, onları okudukça ben de heyecanlanmadım değil.
 
4 Kasım 2010 günü Batman’da gerçekleştirmiş olduğumuz “Genç Nüfus ve Yeni İstihdam Alanları” konulu panelimiz vesilesiyle tanıdım onları. Panel sonrası, panelistlerimizden olan Batmanlı arkadaşımız Muzaffer Bağ’ın akşam yemeğinde konuğu idik. Yemek bitmişti ki bir anda etrafımıza dolan gençler, güler yüzleriyle “hoş geldiniz” diyerek ellerini uzatıyorlardı. Muzaffer Bey onları da yemeğe çağırmış ama onlar yemeğe değil çay içmeye gelmişler. Aslında gündüz panelimize de gelmişler, yer bulamayınca geri gitmişler.
 
Yemek masasında biraz sohbet ettik. Onlar kendilerinden bahsettiler, Muzaffer Bey de onların heyecanından. Orada ilk çayları içtikten sonra bizi kendi mekânlarına davet ettiler, ikinci çayı kendilerinde içmemizi istediler. Biz de “tamam” diyerek hep birlikte kalktık.
 
Batman’ın yeni gelişen semtlerinden birinde bir daire kiralamışlar ve çalışmalarını burada yürütüyorlar. Adlarını Türkiye Gençlik Konseyi olarak tercih etmişler. Edirne’den Van’a kadar Türkiye’nin her yerinden üyeleri var. Merkez bürolarında sohbet ettiğimiz gençlerin bazıları daha önce AKP Gençlik Kollarında çalışmışlar ama şimdi siyasetle bir ilgilerinin olmadığını söylüyorlar. Genellikle üniversite öğrencisi ya da mezunu ya da bir yerlerde bir işte çalışıyorlar.
 
Mardin/Derik doğumlu Rıdvan Söylemez bu oluşumun Genel Başkanı. Yönetimdeki diğer bazı isimler; Uğur Nasıroğlu (Batman), Adem Ekmen (Batman), Mekan Görük (Batman), Delil Ateş, Bilal Kaytan, Dersim Başçı şeklinde devam ediyor. Aralarında azımsanmayacak oranda bayan arkadaşları olduğunu da belirtiyorlar.
 
Biraz sıkıştırmaya çalıştım onları ve ‘'sanki bir parti oluşumu gibisiniz, gelecekte genç parti mi kuracaksınız? türünden sorular sordum. Şu an için öyle bir niyetlerinin olmadığını, etkili bir genç oluşumu, her etkinliğinde ses getirebilen, ülke gündeminde söz sahibi olmak isteyen bir sivil gençlik olmak için uğraştıklarını ısrarla vurguladılar.
 
Birlik-bütünlük, Güneydoğu meselesi, terör konularında ne düşündüklerini sordum. Bu ülkenin birliği-dirliği-bütünlüğünden yana olduklarını ifade ettiler. Çalışmalarının maddi boyutu ise sivil toplum kuruluşlarının genelinde olduğu gibi dramatik boyutta. Şu ana kadar bir-iki işadamından ufak tefek destek almışlar. Bizim orada onları gördüğümüz, tanıdığımız tonda çalışmaya devam edeceklerse, gelecekte gerçekten düşünen, üreten, ülkesine faydalı bir genç topluluğu temsil edeceklerse kendilerini destekleyeceğimi belirtmek isterim.
 
Biz toplum olarak, şu yukarıda anlatmaya çalıştığım bir genç nesli özledik aslında. Üniversitelerimiz politika üretmeyeli beri çok yıllar oldu. Bilgisayarlar, cep telefonları, internet kafeler, oyun salonları, nargile kafeleri, chat yapma, facebook, msn, derken eğlenceli teknolojinin esiri olmuş bir genç nesle sahip olduk. O genç nesli suçlamıyorum, onların önüne bu seçenekleri koyarken yaşamın gerçeklerinden onları uzaklaştıran anlayışı, yani onların büyükleri olan bizleri muhatap almak istiyorum. ABD’nin dünya gençliğini, eğlenceli teknolojiyle uyutma çabalarının bir nevi başarılı sonucu tüm bunlar tabi ki…
 
Üniversiteler deyince zaten bugün ülkemizde var olan üniversitelerin yarıdan fazlası özel ve vakıf üniversiteleridir. Oralardaki öğrenci kitlesi de yine bizim el bebek, gül bebek çocuklarımız. Devlet üniversitelerinin fikir üretme yeteneği de 12 Eylül darbesiyle birlikte yok edilmişti. Velhasıl bugünkü üniversitelerimizin bağımsız-özgür ve üretken düşünceden yana hali ortada.
 
Kendilerine Türkiye Gençlik Konseyi adını veren, Batman’daki bu gençlik oluşumu ile ilgili düşüncelerime gelince; Bu Bölgenin gençleri aslında uzun yıllar süren olumsuz bir siyasi ve sosyal tablonun içindeler. Bir tarafta siyasi baskılar, diğer tarafta devletle olan soğuk duruş, diğer bölgelerden esen ve onları rahatsız eden bir algılama, bir yanda da işsizlik, ekonomik sıkıntılar, olanaksızlıklar. Onların kaderleri sanki hep böyle çizilmişçesine, bu çileyi on yıllardır taşıyorlar. Türkiye Gençlik Konseyi oluşumuna karar veren grup sanki içinde bulundukları o kabuğu kırmak istercesine, artık farklı görülmek, farklı algılanmak istiyoruz dercesine bir yola çıkmışlar. Çıktıkları o yolda ilk hedefleri Türkiye’ye, gençliğe, geleceğe, birliğe, bütünlüğe, toplumsal barışa sahip çıkmak olarak yansıyor. Ve kendilerini şöyle tanımlıyorlar; “Biz Doğusuyla Batısıyla Beraber Türkiye'yiz”  
 
Kendileriyle ilgili ifadeleri ise özetle şu şekilde:
 
Dini önemseyen ama din üzerinden siyaset yapmaya karşı demokrat bir gençlik oluşumuyuz.

Bütün insanlarımızı Anadolu coğrafyasında kurulu ''TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ''adı altında büyük bir aile olarak kabul etmekteyiz.

Ülkemizde yaşayan tüm insanların farklı inanç, düşünce, ırk, dil, ifade etme ve yaşama gibi doğuştan var olan tüm haklarına saygı duyuyoruz.

Türk milletinin ülkesiyle ve devletiyle bölünmez bütünlüğünü savunuyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak ve hatta bu hedefi aşabilmek için gerekli her çabayı göstermek, bu hedefe ulaşırken yine Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ''Yurtta Sulh Cihanda Sulh'' ilkesini temel yol gösterici kabul ederiz.

Her koşulda milletimizin, ülkemizin ve devletimizin bağımsızlığını ve üniter yapısını korumayı amaçlamaktayız.

Avrupa Birliği ülkemizin tarihsel bir hedefidir. Bu hedefin doğru bir hedef olduğuna inanmakta, Ülkemizin yararına olmayan hususlarda gerekirse müzakere masasından kalkmasını savunan bir anlayıştayız.

Herkesin özellikle gençliğin güven içinde gelişmiş, kalkınmış, refah düzeyi yüksek, her yönden BÜYÜK TÜRKİYE sevdalısı ve Anadolu coğrafyasının tüm değerlerine bağlı olmasından yanayız.

Artık boş yere boş işlerle vakit geçiren bir gençlik yerine okuyan, kendini geliştiren ülke sorunları için kafa yoran bir gençliğin oluşturulması temel hedefimizdir.


Hedefleri doğrultusunda Türkiye Gençlik Konseyi’ndeki gençlere başarılar diliyorum.
 
24.11.2010
dsucuka@hotmail.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veyse erim 5 yıl önce

bu oluşumun amacının ne oldugunu ve bollgeye yaptırımı ve kazanımı ne olacak.bilgl veren olursa sevınırım

banner359

banner362