Geçtiğimiz günlerde, Başbakan, Nuray Mert’e “mert değil namert” dedi.
Muhalefetinden medyasına hemen herkes Nuray Mert’e destek verdi. Bu desteği verirken Nuray Mert’in sözleri ne kadar tahlil edildi, bilinmez. Konuya İktidar-Muhalefet düzleminde bakıldığını düşünüyorum.
 
Nuray Mert ne demişti de bu sözlere hedef olmuştu. O sözler döküldü sonra ortaya. Bayan Mert, PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansına verdiği demeçte, ‘Başbakanın duble yollarla övündüğünü, Güneydoğu’ya yapılan yolların PKK operasyonlarında yararlanmak için bir alt yapı olduğunu, bunun da Dersim olaylarıyla benzeştiğini’ söylemiş. Bu yorum tamamen medyada dolaşan şeklidir. O demecin tam metnini bulabilmiş, okumuş değilim.
 
Nuray Mert, kimdir, nedir, nerelidir, bilmem. Merak da etmem. Bildiğim tek şey, zaman zaman televizyon kanallarında çıktığı, haber programlarına katıldığıdır. Çok izlemesem de bendeki izlenimi, farklı olmak adına çıkışlar yaptığı, kendince mertçe konuşmaya çalıştığıdır. Ama şu son sözlerinin mertlikle ne kadar alakalı olduğu düşündürücüdür.
 
Konuya iktidar-muhalefet düzleminde yorumlar yapmak ve taraf olmak bir yana, burada doğrudan devleti hedef alan bir durum söz konusudur. Özgürlük ve demokrasi adına devletin başının çok ağrıdığı bir konuyla ilgili olarak devlet aleyhine demeçler vermek gazetecilik misyonuna yakışır mı?
 
Duble yolları benim de eleştirdiğim olmuştur. Her ne olursa olsun, şehirlerarası trafiği rahatlatmış, kazalar azalmıştır. Devletin yapması gerekli hizmetlerdir bunlar ve övgü kaynağı da olmamalıdır. Ama bu derece, Türkiye’yi çok derinden ilgilendiren bir konuda bu kadar çirkin bir düzeye çekilmesi doğrusu hoş karşılanamaz. Bugüne kadar PKK mensuplarından bile duyulmamış bir yorum getirmiş Mert Bayan. Mertlik buysa eğer ben namert olmaya razıyım.
 
Konuya devlet düzleminde bakmak lazım. Bu devletin, Doğu-Güneydoğu’daki vatandaşların önemli bir kesimiyle zaten sıkıntıları var. Devlete karşı bir duruş, bir kopukluk söz konusu. Her tarafta devlete taş atan çocuklar mevcut. Bu ülkede Doğu-Batı kopukluğu son derece rahatsız edici. Bu durumu nasıl aşarız, devlete olan önyargıların yıkılmasına nasıl çözümler buluruz diye düşünmek yerine, hem Akademisyen, hem gazeteci, hem de bayan olan birisi çıkıyor, devletle olan kopukluğu körükleyecek laflar ediyor. Bu doğru değildir. Yapıcı, birleştirici, iyi niyetli olmak gerekir. Devlet duble yolları PKK operasyonlarının alt yapısı olarak inşa ediyor demek art niyet taşımaktan öte bir yere varmaz.
 
Yukarıda “hem de bayan olan birisi çıkıyor…” derken şunu kastetmeye çalıştım. Bu ülkede terör konusu bayanlarla, bayanların üstün rolüyle aşılabilecektir. Ama Nuray Mert gibi bayanlarla değil tabi ki…
 
Doğu-Güneydoğu’yu, İstanbul’dan, Ankara’dan, bir başka yerden, ekranlardan, gazetelerden takip etmek, sonra da çok biliyormuş gibi ahkâm kesmek bir başka açmazımız. Bizim eli kalem tutanlarımızın birçoğu maalesef böyle. Güzel şehirlerde, güzel ofislerinde oturarak bilir bilmez her şeyi söylüyorlar.
 
Çeyrek asırdır Güneydoğuyla iç içe olan birisi olarak şunu söylemek istiyorum. Devlet Güneydoğu’nun siyasete bu kadar alet edilmesinin bir biçimde önüne geçmek zorundadır. Dışarıdan yönlendirme ve müdahaleleri bir biçimde kesmek zorundadır. Sivas’ın doğusuna geçebilenler, geçemeyenler polemikleri Güneydoğu sorununu çözmez, aksine tetikler. Sivas’ın doğusuna herkes geçebilir, önemli olan geçtiğinizde ne yapılması gerektiğini bilmenizdir.
 
Sonuç olarak;
Başbakan-Nuray Mert tartışmalarında,
Söz konusu Devlet’tir. Devlet Bölgeye hizmet götürmeye devam etmelidir.
Nuray Mert’i desteklemiyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Demirci 8 yıl önce

Sayın yazar eleştri getirmeden önce lütfen yazıyı bir okuyun sonra eleştirin. merkez medyanın veya başbakanın sözleri ile hareket etmeyiniz. çağdaş gazeteciler cemiyeti bile başbakanı kınarken sizin sahip çıkmanız bir yazar olarak size pek yakıştıramadım.

Avatar
poyraz 8 yıl önce

öncelikle bilmediğiniz araştımadığınız konu yu ya da kişiyi kulaktan dolma ve de başbakan laflarıyla eleştirmeniz ne yazaarlığınız ne kişiliğiniz ne de bayan olmazlnızla bağdaşır..nuray mert in düşüncesine herkes katılmak zorunda deil ve de suçlma hakkını nasıl kendinizde buluyorsanız ve de özgürlüğüne sahipseniz sayın mert in de o haklara sahip olabilceğini düşünememenizi yadırgıyorum..
son kaç yıllık süreçte başbakana muhalif olan herkesle düşmanıymış gibi bakması karalaması bedel ödettireceğini sölemesi hiçbir başbakana yakışmaz hele hele ileri demokrasiden bahseden biriyse.. bu konu hakkında da açıklmada bulunsaydınız kararlı ve tutarlı bir kişiliğe sahip olduğunuzu söleyebilirdim..
ayrıca sayın mert i de tanımadığınızı ve de umursamadığınızı sölüyorsunuz da neden onun hakkında yazı yazma ihtiyacında bulunmasınızı da anlmaış deilim..bu arada siz zahmet edip biraz netten sayın mert i araştırmış olsaydınız trabzonlu olduğu doc yani öğrtm elem. ve de demokrat ve kürt srnuna duyarlı..

Avatar
MEMOLİ 8 yıl önce

GELİŞMİŞ DEMOKRASİLERDE İNSANLAR KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYENLERİDE HAZMEDER. AMA BİZDE MAALESEF ÖYLE DEĞİLDİR.
NURAY HANIM BİR GAZETECİ OLARAK FARKLI DÜŞÜNMÜŞ OLMASI BENCE BU KADAR HAKARETİ HAK ETMEMİŞTİR.
HAZIMSIZLIK KONUSUNDA LÜTFEN FEHMİ KORU OLAYINI HATIRLAYINIZ.........!

banner359

banner362