BAĞ-KUR’LU ESNAFA İYİ HABER…!
 
1-1.4 milyon kişinin borcu silinecek, emeklilik ve hastane yolu açılacak .
2-Temmuz’dan itibaren emeklilere seyyanen 100 TL zam verilecek.
3-6 aylık enflasyon maaşlara yansıyacak.
4-Çalışanların maaşından yapılan SGDP (Sosyal Güvenlik Deftek Primi) kesintisi yüzde 15′den 10′a düşürüldü.
Borç silinecek,dolayısıyla emeklilikte yok olacak,karar sizin.!
Bu tablo siyasi iradeyi düşündürmüş olmalı ki, son torba kanunla Bağ-Kurlular için yeni bir sisteme geçildi. “Yarı isteğe bağlı sigorta” diyebileceğimiz bu yeni sistemde, normalde Bağ-Kur sigortalısı olma ve prim ödeme zorunlu olacak. Fakat primlerini düzenli ödeyemeyen ve bir yıldan fazla borcu birikmiş olan Bağ-Kurlu, isterse bu borcunu sildirebilecek. Bu şekilde borçtan kurtulurken, sildirdiği süre kadar hizmetten vazgeçmiş olacak. Yani emeklilikte bu sildirdiği süreler dikkate alınmayacak. Bu yeni sistemin Bağ-Kurlular için bazı sonuçları olacak.
• Geçmiş borcu silinen Bağ-Kurlu, cari ay primlerini düzenli öderse sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.
• Bağ-Kur’dan SSK’ya geçen ve SSK’dan emekli olmak isteyenler için, geçmiş dönem borçları emeklilik için engel oluşturmayacak.
• İlerleyen yıllarda imkanı olanlar, silinen Bağ-Kur sürelerini yeniden borçlanabilecekler. Fakat borçlanılmaması halinde, bu süreler emeklilikte dikkate alınmayacak.
 
BAĞKUR UN DURDURULMASI HAKKINDA
kabul tarihi 04.04.2015
1-Kendi adına ve hesabınıza bağımsız çalışıyorsanız veya tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsanız
2-Kurumlara kayıt ve tescil yapıldığı halde maddenin yayımlandığı ayın sonu itibariyle 12 ay ve daha fazla sureye ilişkin prim borcunuz varsa 
3-yürürlüğe girdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren 3 ay içerisinde ödeme veya yapılandırma yapılmadıysa
4-prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur

1) BORÇ SİLİNECEK 
Yaklaşık 1 milyon 300 bin Bağ-Kur’lunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na 12 aydan fazla borcu bulunuyor. Bu borçlar yüzünden vatandaşlar gününü doldurmasına rağmen emekli olamazken hastanelerden de yararlanamıyor. 12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lular
 bu borçlarını tamamen sildirecek ve hizmetlerini dondurabilecekler. İsterlerse ileride bu günlerini tekrar borçlanarak kullanabilecekler. Borçlu oldukları süreler için Genel Sağlık Sigortası Primi ödemeyecekler. Ayrıca daha önce borcunu yapılandırmış olanlar da isterlerse yapılandırmayı bozarak, borç sildirme yasasından yararlanacak. Bununla ilgili kurumlara müracaat gerekiyor. Fakat işlemlerin usulünü, çıkartılacak genelge ve yönetmenlikler ile SGK vatandaşlara duyuracak. 

2) SEYYANEN ARTIŞ YAPILACAK 
Bağ-Kur emeklileri ise Temmuz ayında seyyanen zam alacak. Maaşları bin lira ve altındanolanlara zam 100 lira olarak verilecek. Maaşı bin liranın üzerinde olanların ise zam miktarıbin 100 liraya tamamlama şeklinde olacak. Maaşı bin 50 lira olan bir emekliye 95 lira zam verilerek, bin 100 liraya tamamlanacak. Bu zamdan dul ve yetim maaşı alanlar da yararlanacak. 

3) ENFLASYON ZAMMI VERİLECEK 
Yine Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında oluşacak 6 aylık enflasyon miktarı kadar zam alacak. İlk üç ayda oluşan enflasyon yüzde 3.03 olarak açıklandı. Bunun üzerine 3 aylık enflasyon daha eklenecek. Oluşacak oran seyyanen zamdan bağımsız olarak tüm Bağ-Kur emeklilerine Temmuz maaşıyla birlikte ödenecek

4) EMEKLİ MAAŞINDAN KESİLEN SGDP KESİNTİSİ %10 DÜŞÜRÜLDÜ
Bu arada kendi işini yapmaya devam eden Bağ-Kur emeklilerinin maaşından yapılan SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) kesintileri de azaltıldı. Daha önce yüzde 15 olan kesinti oranı yüzde 10‘a düşürüldü. Böylece çalışmaya devam eden Bağ-Kur emeklilerinin maaşından yüzde 5 daha az kesinti yapılırken, maaşlarda bu oranda bir artış da gerçekleşmiş olacak. 


Bir Yıllık Borcu Olanlar Yararlanacak
Torba Yasa ile getirilen düzenlemeye göre SGK’ya kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, kanunun yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren üç ay içinde ödememeleri gerekiyor.
Peşin ödeyecek gücü olmayanların 6183 sayılı Kanun uyarınca borcu taksitlendirmeleri mümkün. Eğer bunu yaparlarsa emeklilik günleri korunacak, sigortalılık günleri geçerli olacak.
Eğer bunları yapmazlar ise, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durdurulacak.
Borçlar dondurulduğu için yüksek faizler ve sürekli artan katlama prim borçları ortadan kalkacak.

Geçmiş Borçlar ve Sigorta Günleri Silinecek
Torba Yasa ile getirilen düzenleme geçmişte biriken borçları kapsamakta.
Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek, yani çalışanlara emeklilik günü kazandırmayacak.
Keza bu sürelere ilişkin SGK alacakları takip edilmeyecek, borçlulara icra yapılmayacak, bunlara SGK alacakları arasında yer verilmeyecek.
Öte yandan geleceğe dönük 4/1-(b) sigortalılığı sürüyor. Sigortalılıkları durdurulanlardan 4/1-(b) sigortalılığı kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları kanunun yayım tarihini takip eden ay başı itibarıyla yeniden başlatılacak.
Başka bir deyişle, Torba Yasa geleceğe dönük oluşacak borçları kapsamıyor, yalnızca eski dönemler için bir temiz sayfa açılmasını içeriyor.

Dondurulan Günler Sonradan İhya Edilebilecek
Torba Yasa, Bağ-Kur borçlarını dondurduğu gibi ileride yeniden canlandırmayı da mümkün kıldı.
Borcunu yukarıda anlattığımız şekilde donduranlardan, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde geçerli olan prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilecek.
İhya edilerek hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.
Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılacak.
Sigortalılıkları önceki kanunlara göre durdurulanlara da Torba Yasa ile isterlerse ileride dondurulan bu sürelerini yeniden ihya etme hakkı getirildi.

Borcu Dondurulanlar GSS Kapsamında Değiller
Burada akla gelen bir soru da, borcu dondurulan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) durumlarının nasıl olacağı.
Torba Yasa bu hususu da düzenlemiş bulunuyor.
Bağ-Kur borcu olanlardan sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 01.01.2012 tarihinden kanunun yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için GSS hükümleri uygulanmayacak.
Başka bir deyişle, sigortalılığınızın dondurulduğu eski tarihli süreler için size GSS borcu çıkması riskiniz yok.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362