Irak ve Suriye karıştıkça, eli silahlı terör örgütleri katliam yaptıkça, özellikle batılı bilgiçlerin dilinde sık sık bu sözler geziniyor. "Komşularındaki iç çatışmalar Türkiye'ye sıçramasın"ya da "Bir süre sonra Türkiye Afganistan olabilir."

Aslında onlarınki endişe değil temenni gibi duruyor. BOP'un son ayağı, dillendirilmemiş olsa da Türkiye değil miydi? Bu sözleri neden bu kadar sık kullanır oldular? Komşu ülkeler yangın yerine dönmüşken, bir süre sonra Türkiye'de de iç kargaşa yaşanacağı yönündeki arzularını belleklere kazıyorlar, beyinleri buna hazırlıyorlar. Bu sözleri söylerlerken gerçekleşmesini istedikleri o düşüncelerine hizmet ediyorlar.

Yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle güçlü devletlerin yaşamakta olduğu Ortadoğu'yu koloniler haline getirip, sömürgeleştirip yönetmek amacıyla ortaya atılmış olan Büyük Ortadoğu Projesinde amaca doğru hızla ilerleyen ABD, bu kadar kan akan bir dönemde sadece olaylara seyirci kalmakla yetiniyor.

Bugüne kadar ya yönetimsel boşluk bulunan ya da devlete başkaldıran kesimlerle savaşarak zayıflayan Ortadoğu'nun ortasındaki ülkelerde, bilhassa Irak ve Suriye'de terör yapılanmalarına, silahlı oluşumlara, acımasız kan içen, ciğer söküp yiyen gruplara bilerek göz yuman ABD hatta bunları alttan alttan destekledi. Türkiye-Suriye gerginliğini dahi besledi.

Türkiye ise Ortadoğu ülkelerinde yaşanmakta olan kargaşalara destek verirken yanlışın en başında yer aldı. ABD ile köprüleri atamadığı için elinde olsa da olmasa da bunları yapmak zorunda gördü kendini. Ta ki Gezi olayları başlayıp Türkiye halkı sokaklara dökülünceye kadar da bu yoldaki yanlışının önünü kesemedi.

2003'te Irak ABD tarafından işgal edildikten sonra bir daha ne Irak ne de tüm bölge huzur bulamadı. Yönetimsel boşluk bulunan Irak'ta Şii-Sünni çatışmalarının ortasında kalan halk sürekli acı çekti. Gün yoktu ki Irak'ta patlama olmayan, onlarca, yüzlerce insanın ölmediği. Bu kargaşa ve başıboşluk içinde ABD kendi şirketlerinin Irak'tan faydalanmasının ötesinde bir şey düşünmedi. Ve bu arada silahlı terör örgütleri Irak'ta kolayca yapılandı, güçlendi. Şimdi etrafa dehşet saçmakla meşguller. ABD'nin Irak'a girdiğinden beri bu ülkede can güvenliği diye bir şey yoktu. Kendi işgali altında iken bile canlı bombalara, toplu katliamlara engel olamıyordu. Şimdi de geriden seyretmekle yetiniyor.

Bizim, "ABD, Irak'a özgürlük ve demokrasi getirecek" diyen kesimlerimiz hala buna inanıyor mu bilemem ama gerek Irak gerekse diğer Ortadoğu ülkeleri Büyük Ortadoğu Projesi denilen oyunun çarkları arasında nasıl da ezildiklerini görüyorlar ama yapabildikleri bir şey yok. Bu ülkelerin halkları yurtlarından, topraklarından kaçarak sığınacak yer arıyorlar. Can pazarı yaşanıyor yani Ortadoğu'da. Demokrasi ve özgürlüğün adı bu değil herhalde.

Komşu ülkelerdeki iç savaşlar Türkiye'ye sıçrar mı, ya da Türkiye Afganistan olur mu? Bu endişeleri hiçbir zaman taşımayan bir vatandaş olarak bu kötü emelleri taşıyan söylemlere dikkat edilmesi gerekir diyorum.Bölgede lider olacağız, BOP eş başkanı biziz derken bize yüklenen görevin kutsal bir görev olmadığının algılanması gerekirdi. Ama çok geç artık. Komşu ülkelerimizle onların zor günlerinde karşılarında olduğumuz gibi komşu olmayan diğer ülkelerdeki karışıklıklara bile destek verdiğimizle övündük. Mesela Mısır, mesela Libya,Suriye. Bilhassa Suriye ile 4-5 yıldır savaş politikası yürüttük adeta. Tamam,Suriye bize karşı PKK'ya çok destek verdi ama bizim yaptığımız bunun intikamı değil,BOP'un işletilmesi idi. Ortadoğu ülkelerini bataklığa sürükleme projesi olan BOP'unne dehşet bir şey olduğunu, buradaki halkları birbirine düşürmek üzere planlandığını aklıselim herkes biliyordu ama sonuçlarının bu kadar ağır olacağını hiç kimse kestirememiştir.

Büyük Ortadoğu Projesinin kenarındayız veya ortasındayız diyenler oturup düşünsünler ve Türkiye'nin bu süreçte daha fazla yara almaması için dikkat etsinler. Ve Türkiye'yi olası kötülüklerden nasıl koruyacaklarını iyi hesap etsinler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sedat 5 yıl önce

türkiyeye sıçrayan ve sıçratanında çekirge gibi bacağı kırılır

banner359

banner362