Kaç tür akrep vardır?, Hangi türler daha zehirlidir?
 
Dünyada 1000’nin üzerinde akrep türü vardır. Yaklaşık bunların 20 tanesi öldürücü etkiye sahiptir. Türkiye’de 18-20 tür olup bunların 8 tanesi zehirlidir.
Bölgemizde ( Güneydoğu) en sık Androctonus crassicauda ismindeki tür egemendir. Bu tür diğer türlere göre daha iri yapılıdır. Bu tür koyukahverengi ya da siyah renklidir. İnsanlar için en tehlikeli türler arasında yer almaktadır.
 Türkiyenin diğer bölgelerinde yaygın olarak görünen tür sarımsı- açık kahverengi görünümde nispeten daha az zehirli olan Mesobuthus gibbosus türüdür.
 
 
Akrep sokması kimlerde ağır seyreder?
 
Dünyada yılda yaklaşık 100 000 kişinin akrep sokması ile karşı karşıya kaldığı
ve bu kişilerin de %1 kadarının hayatını kaybettiği bildirilmiştir
Özellikle 10 yaşından küçük çocuklar ve 65 yaşın üzerindekilerde ağır seyreder. Bunlarda ciddi toksik etki ve ölüm riski fazladır. Bunlar yatırılarak tedavi edilmelidir. Ve hastanede 48 saat gözlem altında tutulmalıdır.
Mezobuthus gibbosus sokmasına bağlı olarak daha çok bölgesel belirtiler görülürken Androctonus crassicauda öldürücü zehirlenmelere neden olabilir.
 
Akrep sokması ne gibi belirtiler gösterir?
 
Akrebin sokma bölgesinde iğne izi ve bu bölgede şidetli ağrı ve yanma hisedilir. Ve sokulan bölgede kızarıklık ve şişlik saptanır.
Bunların yanında tansiyon düşüklüğü, tansiyon yüksekliği, çarpıntı, terleme, halsizlik, güçsüzlük, çift görme, kas seyirmeleri, tükrük slgısında artış, kanama, nöbet, nefes darlığı ve koma görülebilir.
 
Akrep soktuğu zaman ilk yardım olarak ne yapmalıyız?
 
Sokulan yer su ve sabun ile yıkanır. Ağrıyı azaltmak için yara üzerine kısa süreli buz ya da soğuk uygulanır. Sokulan bölge kesilerek kanatılmaz, turnike uygulanmaz ve amonyak sürülmez. Isırılan yerin hareketsiz kalması sağlanmalı. Hasta en kısa zamanda en yakın hastaneye sevk edilmelidir.
 
Akrep sokmalarında uygulanması gereken herhangi bir tedavi varmıdır?
 
Akrep sokmalarında hastanelerimizde bulunan akrep serumları (Akrep antivenom) uygulanabilir. Bu serumların ciddi yan etkileri olabileceğinden (anafilaksi ve serum hastalığı) ancak ağır seyreden hastalara uygulanır. Daha önce akrep sokması yaşamış ve akrep serumu almışsa tekrar verilmez. Ayrıca son 5 yıl içinde tetanoz aşısı olmamışsa bu aşı yapılmalıdır.
 
Akrep sokmalarını engellemek için ne gibi önlemler alınabilir?
 
Ayakkabılar ve elbiseler silkelendikten sonra giyilmeli, yataklar yatmadan önce kontrol edilmelidir.İçerisinde saklanmış olabilir. Uyurken yere eşya bırakılmamalıdır. Çıplak ayakla dolaşılmamalıdır. Ayakkabı, eldiven ve kıyafet el içine sokularak kontrol edilmemelidir. Bu sırada sokulabilirsiniz.
Evlerin sıvaları iyi yapılmalı, sıvalarda çatlak olmamalıdır. Konut içinde gereksiz, fazla eşya olmamalıdır. Konuta yakın yerlerde odun yığınları, çalı, çırpı ,tezek yığınları, taş yığınları olmamalıdır. Altında hayvan saklanabilir. Bu malzemeler ile uğraşırken eldiven giyilmesi önemlidir. Pencerelerde sineklik olmalıdır. Sinekliğin altından hiçbir şey geçmeyecek şekilde olmalıdır. Konutun aşırı yeşillendirilmesi, duvarlara uzanan yeşillikler risk oluşturmaktadır.
Kamp yaparken veya açık arazide yatarken; doğrudan zeminde yatılmamalıdır.
Akreplerin yoğun olduğu bölgelere veterinere danışılarak ilaçlama yapılabilir.Sağlıcakla kalın. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer faruk helvacıoğlu 10 yıl önce

akreplrle çok haşır neşir biri olarak,çok faydalandım.

anlaşılır ve sade bilgilerle güzel uyarılar var.

sağlık bilgillerinde çok ihmalkar ve yetersiz bilgilere sahibiz.

acil ve gündemdeki konuların işlenmesinin büyük faydaları var.

teşekkürler,başarılar,selamlar.

Avatar
ali yılmaz 9 yıl önce

güneydoğunun en değeli akreplerinden şuanda bende 70 bin adet bulunmaktadır ihtiyacı olanlar arasın

Avatar
elif nur 8 yıl önce

yha bizim ev akrep kaynıyo şimdiye kadar evde 3 veya 5 akrep bulmuşuzdur çok korkuyorum sokcak diye

Avatar
fatih karaduman 5 yıl önce

ayda 2 3 kere bizim evde çıkar bende aldım birisini aylar oldu bekliyorum benim için sıkıntı yok

Avatar
İSMAİI BALLI. 5 yıl önce

i̇lkönce aydınlatmalarınız icin teşekürler beni kolsağicbilek 1 sol dizkapak altı 4. 20dakika icinde 5 yerimi ısırdı veyasoktu cinsini bilmiyorum tırnak üstükadar gövdeli kıri kahferengiye dönük kalıcı bir etki bırakırmı i̇lkmüdahi̇le hastanede yapildi şi̇mdi̇den svglr syglr afyon*bolvadi̇n..

Avatar
yakup toprak 5 yıl önce

bende bunlardan bazıları var ama çift gömüyorum

banner362

banner359